Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Џон Мекафи, 75-годишниот творец на познатата антивирусна програма, е пронајден мртов во затвор во Барселона.

Шпанското министерство за правосудство во кратка изјава објави дека сè укажува на самоубиство. Неговиот адвокат Хавиер Вилалба за Reuters изјави дека веројатно станува збор за смрт со бесење.

Веста за пронаоѓање на телото стигна неколку часа откако Шпанија ја одобри неговата екстрадиција во САД, каде му се закануваа 30 години затвор поради неплатен данок. Тој беше уапсен минатата година во Шпанија и оттогаш се наоѓаше во затвор во Барселона.

Мекафи беше уапсен ден откако американското државно обвинителство објави дека има обвинение против него дека не пријавил милиони долари приход од промоции на криптовалути, консултантски услуги, конференции и права продадени за снимање на документарец за неговиот живот.

Според обвинението, Мекафи не плаќал данок во период меѓу 2014 година и 2018 година, а приходите му биле исплаќани на банкарски сметки и во криптовалута на туѓи имиња за да избегне плаќање на данокот. Американските власти преку Интерпол издадоа налог за апсење и побараа негово екстрадиција.

Тагови
реклама

Што ќе се случи ако цел месец се туширате со ладна вода?

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Кои македонски олимпијци досега имаат освоено медали?

Read more

Георгиевски е во финале, Македонија има олимписки медал

Read more

Живот

Родени да бидат лидери: 25 факти за Лавовите

Read more

Како да ја заштитите кожата на бебето во летниот период?

Read more

Седумгодишно девојче одржа лекција по родителство

Read more

Веро се стекна со ново признание – престижниот сертификат „Фер со потрошувачот“

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Читај повеќе

Родени да бидат лидери: 25 факти за Лавовите

Читај повеќе

Запознајте го Орео, кучето кое помага на болни деца

Читај повеќе

Како да ја заштитите кожата на бебето во летниот период?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тинејџерка тргнува на пат околу светот со авион, сака да сруши рекорд

Читај повеќе

Која храна е поздрава, готвената или свежата?

Читај повеќе

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Читај повеќе
  • play_arrow

Седумгодишно девојче одржа лекција по родителство

Читај повеќе
  • play_arrow

Видео од девојка и мечка како ловат риби стана хит на интернет

Читај повеќе