Џордан, Леброн, па Дончиќ: Словенечкиот феномен го одигра натрпеварот на својот живот

Лука Дончиќ го приватизираше она што требаше да биде дербито во НБА лигата.

Тој ги уништи Клиперс за победата на Мавс од 144:126 и за серијата негови чудесни достигнувања, кои поставија клупски и светски рекорди.

Натпревар со најдобриот шут во кариерата

Тој го предводеше Далас со 44 поени додека шутираше 17/21 од поле, што е дури 81 отсто. Ова е, значи, мечот со најдобар шутерски процент во неговата кариера. Трис шутираше одлични 6/9, а ги изведе сите четири слободни фрлања. Тој додаде 6 скока и по една асистенција, а сите постигна 32 поени за Далас додека беше во игра. Така стана првиот играч во историјата на НБА кој постигнал 44/6/6 со +32.

Remote video URL

Посебно е фасцинантно што сето тоа му успеа за само три четвртини и за вкупно неполни 32 минути игра, соборувајќи го клупскиот рекорд по број на постигнати поени за толку кратко време.

Ова беше 29-ти натпревар за Дончиќ во последните пет сезони со бројки 40/5/5 во најважните категории, што е убедливо најдобар во НБА лигата бидејќи првиот до него Џејмс Харден има 19. Ова е втора за Дончиќ игра со вакви бројки сезонава иако само што почна. Сезонава само тој и Стеф Кари одиграа повеќе од еден натпревар со 40 поени, а со играта за историја против Клиперс, словенечкиот феномен го постигна она што го постигнаа само двајца од најголемите играчи.

Џордан, Леброн, и сега Дончиќ
Remote video URL

Од формирањето на единствената НБА лигата во 1976 година, до синоќа само Мајкл Џордан и Леброн Џејмс имаат одиграно повеќе од 30 натпревари со 40+ поени пред да наполнат 25 години.

А потоа им се придружи и Дончиќ со чудесен настап против Клиперс.

Не е чудно што сето ова го направи против тој тим, бидејќи ова беше негов 10-ти натпревар со 40 или повеќе поени против Клиперс, што е пет повеќе отколку против неговиот втор омилен клиент, Вориорс.

Дуото ЛуКаи се потсмеваше на Клиперс и Зупак преполни со ѕвезди

На фантастичниот Дончиќ му помогна Кајри Ирвинг со 27 поени и 6 скока. Двајцата лесно го декласираа тимот со ѕвезди. Пол Џорџ, Кави Леонард, Џејмс Харден и Расел Вестбрук беа немоќни против дуото ЛуКаи.

Харден ги загуби сите три натпревари откако дојде во Клиперс да атакува на титулата, а во овој пораз беше невидлив со само 14 поени, колку што постигна Вестбрук.

Единствен од суперѕвездите на Клиперс на ниво беше Леонард со 26 поени. Ивица Зубац имаше 12 поени (5/9 шут) со 8 скока и две блокади, но во игра што веќе на полувремето стана игралиште на Лука Дончиќ.

Remote video URL
Тагови
реклама

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе