ФИБА СВЕТСКО ПРВЕНСТВО КИНА 2019

Драма во две продолженија: Шпанија ја победи Австралија за пласман во финалето

Кошаркарите на Шпанија се првите финалисти на Светското првенство во Кина, по победата над Австралија со 95:88.

Шпанците имаа нешто подобар старт на средбата и се стекнаа со предност од пет поени (11:6), но Австралија брзо се врати и со неколку поени во низа ја анулираше предноста на Шпанците. По првите 10 минути резултатот на семафорот гласеше 22:21 за Шпанија.

Вториот дел подобро го одиграа кошаркарите на Австралија кои го држеа водството меѓу три и осум поени, а на полувреме резултатот беше 37:32 за Австралија.

Во второто полувреме публиката во арената Cadillac во Пекинг гледаше изедначен меч, а во самиот финиш имаше вистинска драма од која ниту една репрезентација не излезе победник, па полуфиналето имаше пет минути продолжение.

Во дополнителните пет минути имаше внимателна игра со многу промашувања во нападот, а и двете екипи постигнаа по девет поени, па мечот продолжи со второ продолжение.

Сепак, во второто продолжение Шпанија веднаш направи видлива разлика, стигна до водство од осум поени и ја зачува таа разлика за да запише победа што ги донесе во финалето на СП 2019.

Во вториот полуфинален меч од 14 часот играат Аргентина и Франција.

реклама

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Read more

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Дали сте слушнале за правилото од „шест минути“ во сексот?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Кошарка

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Read more

Денвер го совлада Лејкерс и се врати во игра

Read more

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Read more

Само еден збор на Дејвис по победничката тројка: Коби!

Read more

Спорт

Шеснаесет ракометари на Работнички заразени со корона

Читај повеќе

Промена на датумот на играње на средбата на ПСЖ – Вардар 1961

Читај повеќе

Клоп, Флик и Нагелсман - кандидати за тренер на годината

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес со солзи го напушти тренинг центарот на Барселона

Читај повеќе

УЕФА ги објави номинациите: Прв пат по 10 години без Меси или Роналдо

Читај повеќе

Стефано Доменикали ќе ја предводи Формула 1

Читај повеќе

Реал демантира: Ниту Одегард, ниту кој било друг има корона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Џокерот: Хауард провоцира, а Јокиќ „мртов ладен“

Читај повеќе

Барселона со парите од продажбата на Семедо ќе го купи Депај

Читај повеќе