Држава која не постои: Волшебната европска земја за која малкумина знаат

За оваа земја измеѓу Кавказ и Црното Море малкумина имаат слушнато, а меѓу нив се и оние постарите. Причината е што оваа држава не може да се најде на ниту една карта - бидејќи ја нема.

Некогашната автономна советска социјалистичка република во рамките на границите на Грузија, по име Абхазија, прогласи независност во 1993 година. Ја признаа Русија, Никарагва, Венецуела, Науру, Јужна Осетија и Приднестровие, последниве две непризнати како и неа.

Меѓународните организации како ОН, Европската комисија, ОБСЕ, НАТО, Светската трговска организација, поголемиот дел на Европа како и речиси сите суверени држави во светот, ја признаваат Абхазија како дел на Грузија.

Фотографија на Сухуми од 1912 година, една од првите во боја

Главен град на Абхазија е Аква, во превод едноставно - вода, но Русите го викаат Сухум, додека Грузијците Сухуми, приморски град сместен на источниот брег на Црното Море. За време на поранешниот СССР Абхазија била омилено летувалиште и одморалиште на вљубениците во преубавата природа, а Сухими исто така бил задолжителна станица. Остатоци од римски градби, тврдини и дворци, потоа Беслетскиот мост од 12 век и ботаничката градина со над 5 илјади видови од 1840 година, се само некои од атракциите на овој град.

Градот Гагра

Околу 70 километри од Сухуми се наоѓа планинското езеро Рица. Освен тоа што е само по себе глетка за паметење, и самата вожња до него преку Кавказот е прав спектакл. Цело време се поминува низ густа шума, а покрај водопадите туристите доаѓаат со автомобили или автобуси сѐ до 950 метри надморска височина каде се наоѓа езерото, опколено со планини високи и до 3.500 метри. Таму и Јосиф Сталин имал еден од своите езерски летниковци.

Езерото Рица
Еден од попатните водопади
Гагра
Remote video URL
реклама

Принцот Филип беше против разводот на Чарлс и Дијана: Никој со здрав разум не би ја оставил за Камила

Read more

Текстилниот сектор пред колапс

Read more

Американски водител: Бил Гејтс мисли дека е Бог

Read more

Кои се голите девојки уапсени во Дубаи и кој стои зад сето тоа?

Read more

Живот

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Read more

Почина принцот Филип, сопругот на британската кралица Елизабета II

Read more

Најдобрите 20 европски замоци

Read more

Млада Месечина во Овен ќе им го промени животот на овие знаци

Read more
 

Магазин

Смути од само неколку состојки за чистење на црниот дроб и цревата

Читај повеќе

Идеја за ручек: Печени пилешки прсти

Читај повеќе

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Читај повеќе

Рецепт на денот: Запечени енчилади со пилешко и кашкавал

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е чипираниот мајмун на Илон Маск кој игра видеоигра со помош на неговите мисли

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Осум брзи и здрави идеи за појадок

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да се држите до планот за здрава исхрана?

Читај повеќе

Седум прашања за сексот што ги мачат луѓето во долги врски

Читај повеќе