Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Северна Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот COVID-19, наместо во задолжителен државен карантин, ќе се упатуваат во задолжителна домашна самоизолација.

vladarm.jpg

Како што соопшти владината прес-служба ова е предвидено со изменaта и дополнување на Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Република Северна Македонија вратени од странство со хуманитарни летови или конвои донесени на денешната седница на Владата.

-Наместо задолжителен државен карантин, задолжителна домашна изолација се определува и за странци за кои Главниот координативен кризен штаб одлучува во случаи на постоење државен или економски интерес, и кои ќе приложат соодветна медицинска потврда со негативен резултат од ПЦР тест, со задолжително придржување до протоколите од Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, соопштија од Владата на РСМ. 

реклама

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Read more

Virgin Galactic и Rolls Royce претставија надзвучен авион

Read more

Сенатот го поддржа Трамп: Едногласно гласаше за забрана на TikTok

Read more

Поглед во луксузниот дом на Џенифер Лоренс, вреден 10 милиони долари

Read more

Македонија

Преговори за нова Влада, средби и првични пораки меѓу партиите

Read more

Намален бројот на новозаразени со COVID-19, активни 3.428 случаи

Read more

АЕК: Засега нема промени во цените на комуникациските услуги

Read more

Имаме 4,2 болнички кревети на 1.000 жители

Read more

Вести

Преговори за нова Влада, средби и првични пораки меѓу партиите

Читај повеќе

Намален бројот на новозаразени со COVID-19, активни 3.428 случаи

Читај повеќе

АЕК: Засега нема промени во цените на комуникациските услуги

Читај повеќе

Имаме 4,2 болнички кревети на 1.000 жители

Читај повеќе

Променливо и нестабилно време, температури до 30°C

Читај повеќе

Опожарени две возила во Скопје

Читај повеќе

Северна Македонија во третиот степен на препорака за патување на Стејт Департментот

Читај повеќе

Пронајдено обесено момче на кејот на Вардар

Читај повеќе

Нови 155 случаи од 1.845 тестирања, двајца починати и 127 оздравени

Читај повеќе