Дури 230 новозаразени и три смртни случаи во Црна Гора

Во изминатите 24 часа во Црна Гора се регистрирани дури 230 нови случаи на коронавирус.

Во истиот период се забележани и три смртни случаи од COVID-19.

Институтот за јавно здравје на Црна Гора соопшти дека починатите пациенти се од Подгорица, Пљеваља и Никшиќ, родени 1962, 1948 и 1958 година.

Направени се 953 тестови.

„Вкупниот број смртни случаи поврзани со COVID-19 од почетокот на јуни е 117, а од почетокот на годината 126“, се наведува во соопштението.

Излекувани се 72 пациенти.

Вкупниот број на активни случаи на коронавирус во Црна Гора во моментов е 2.401.

реклама

Регион

Земјотрес во Грција, почувствуван и во југоисточните делови од државава

Read more

Торнадо снимено во Далмација

Read more

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Read more

Вести

Во Викендот без ДДВ ќе се купуваат домашни производи и ИТ опрема до 30.000 денари

Читај повеќе

Мицкоски: Новиот пакет мерки нема донесе ништо добро, туку дополнително ќе ја продлабочи кризата

Читај повеќе

На референдум Швајцарците одбија да се затворат кон ЕУ

Читај повеќе

Збунувачки тврдења од кавкаскиот конфликт: И двете страни победуваат

Читај повеќе

Дневен корона биланс: 3 починати, 148 новозаразени и 65 излекувани

Читај повеќе

Со велосипедизам, Крушево развива алтернативен туризам

Читај повеќе

Казнети 528 лица за неносење на заштитна маска

Читај повеќе

Бектеши: Продолжуваме со мерки за поддршката за туристичкиот сектор за побрзо надминување на кризата

Читај повеќе

Во Велес пред Спомен куќата на Рацин промовирана збирка поезија „Слушни ја тишината“

Читај повеќе