Две грешки во исхраната додаваат сантиметри на стомакот

Ф.З.
/ 21.09.2023 / 09:10

Нутриционистката Мери Сабат за списанието She Finds откри кои две грешки во исхраната додаваат најмногу сантиметри на вашиот струк, а се однесуваат на последниот оброк во денот.

Вечерата, која често се смета за последен оброк во денот, зазема значајно место во нашата секојдневна рутина и прехранбени навики. Не се работи само за исхрана, туку за многумина служи и како социјална и културна активност.

Изборот што го правиме за време на вечерата може да влијае на нашето целокупно здравје, вклучително и потенцијална врска со салото на стомакот.

Консумирањето висококалорична храна и јадењето оброци или грицки доцна навечер се двете од најголемите грешки кои можат да доведат до маснотии на стомакот, според нутриционистката Мери Сабат.

Јадењето големи порции висококалорична храна доцна навечер може потенцијално да придонесе за таложење на маснотии на стомакот. Оваа навика често води до прекумерно внесување калории кога метаболизмот на телото природно се забавува при подготовката за спиење.

Консумирањето доцна навечер или грицкањето - јадењето доцна навечер често значи дека телото има помалку време да метаболизира и согорува калории, што може да резултира со зголемена веројатност тие калории да се складираат како маснотии, особено во пределот на стомакот.

Дополнително, оброците во доцните часови може да доведат до нарушување на режимот на спиење, бидејќи дигестивниот процес може да го попречи мирниот сон, а лошиот квалитет на сонот е поврзан со зголемување на телесната тежина и задржување на маснотии, вклучително и во пределот на стомакот.

Понатаму, изборот на храна доцна во ноќта има тенденција да биде помалку здрав, често се состои од висококалорична, слатка или преработена храна, што може да придонесе за зголемување на телесната тежина и сало на стомакот со текот на времето. Со цел да се одржи поздрав состав на телото, препорачливо е да се практикува внимателна исхрана и да се избегнува консумирање на големи оброци или грицки пред спиење.

Тагови
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Фит

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Read more

Најчестите грешки што ги правиме кога вежбаме

Read more

Дали мора да се истегнете пред тренинг?

Read more

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Read more
 

Магазин

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Читај повеќе

Кои се најчестите постпородилни проблеми од кои страдаат милиони жени?

Читај повеќе

Како зимското време влијае на метаболизмот?

Читај повеќе

Зошто животот во брак може да го зголеми крвниот притисок?

Читај повеќе
  • play_arrow

5 најдобри вежби за да ги набилдате мускулите на рацете

Читај повеќе

Викенд хороскоп: Лавот ќе биде ѕвезда, Јарецот бара внатрешен мир

Читај повеќе

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Читај повеќе

Кои моменти од детството децата ќе ги паметат засекогаш?

Читај повеќе