Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Ф.З.
/ 21.11.2023 / 10:40

Многу е важно да се грижите за вашата телесна тежина за да избегнете некои од здравствените ризици.

Имено, дебелината го зголемува ризикот од опасни состојби како дијабетес тип 2, мозочен удар и срцеви заболувања. Здравите и постојани промени во животниот стил можат да ја задржат вашата тежина под контрола.

Докторот од „Харвард“, Вилијам Ли, открил дека постои состојка која доколку ја додадете во вашата исхрана, можете да го забрзате процесот на слабеење.

„Што ако ви кажам дека веројатно имате моќна состојка за согорување маснотии и за подобрување на метаболизмот во вашата кујна? Зборувам за циметот“, рече тој.

Додаде дека циметот има повеќе од 20 различни биоактивни супстанции кои можат да влијаат на метаболизмот.

Клиничката студија од Индија покажа дека циметот може да го подобри нивото на гликоза во крвта, да го намали обемот на половината, па дури и да го промени метаболичкиот синдром.

Студијата, објавена во 2017 година во списанието Lipids in Health and Disease, ги спореди ефектите од консумирање три грама цимет дневно во текот на 16 недели со земање плацебо.

Резултатите од студијата открија дека учесниците кои добиовале цимет изгубиле тежина и имале понизок крвен притисок, шеќер во крвта и холестерол на крајот од студијата.

реклама

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

Украинците го покажаа FrankenSAM - хибрид на американско и советско оружје

Read more

Во Германија почна да се точи нов вид гориво

Read more

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Read more

Фит

Како да ја остварите целта од ефикасни 10.000 чекори дневно?

Read more

Три промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Како една шолја топло чоколадо може да помогне во губењето тежина?

Read more

Вежба која жените над 40 години треба да ја прават секој ден

Read more
 

Магазин

Наједноставен рецепт за мрзлива пита со вишни

Читај повеќе

Ставањето тоалетна хартија во фрижидер повторно е во тренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не треба да носите шорцеви во авион?

Читај повеќе

Како да ја остварите целта од ефикасни 10.000 чекори дневно?

Читај повеќе

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Читај повеќе

Што треба да знаете за витаминот Е?

Читај повеќе

Каков вкус има човечкото месо? Познатите канибали откриваат

Читај повеќе

Тест од 10 секунди открива од што се плашите во љубовта

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба редовно да јадете кељ

Читај повеќе