Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Ф.З.
/ 21.11.2023 / 10:40

Многу е важно да се грижите за вашата телесна тежина за да избегнете некои од здравствените ризици.

Имено, дебелината го зголемува ризикот од опасни состојби како дијабетес тип 2, мозочен удар и срцеви заболувања. Здравите и постојани промени во животниот стил можат да ја задржат вашата тежина под контрола.

Докторот од „Харвард“, Вилијам Ли, открил дека постои состојка која доколку ја додадете во вашата исхрана, можете да го забрзате процесот на слабеење.

„Што ако ви кажам дека веројатно имате моќна состојка за согорување маснотии и за подобрување на метаболизмот во вашата кујна? Зборувам за циметот“, рече тој.

Додаде дека циметот има повеќе од 20 различни биоактивни супстанции кои можат да влијаат на метаболизмот.

Клиничката студија од Индија покажа дека циметот може да го подобри нивото на гликоза во крвта, да го намали обемот на половината, па дури и да го промени метаболичкиот синдром.

Студијата, објавена во 2017 година во списанието Lipids in Health and Disease, ги спореди ефектите од консумирање три грама цимет дневно во текот на 16 недели со земање плацебо.

Резултатите од студијата открија дека учесниците кои добиовале цимет изгубиле тежина и имале понизок крвен притисок, шеќер во крвта и холестерол на крајот од студијата.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Фит

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Read more

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Read more

Суперхрана што топи калории додека спиете

Read more

Една моќна состојка согорува масти и го поттикнува метаболизмот

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе