Едноставно, вкусно и брзо: Ќофтиња од грав

Наместо од мелено месо, како за промена направете ќофтиња од грав.

Ќофтињата обично се прават од мелено месо, а кај нас народот обожава да ги комбинира со сос од домати и пире од компири. Денеска ви носиме рецепт за вкусни ќофтиња од зеленчук кои ќе ви се допаднат на првиот залак, а чија подготовка не е нималку напорна. Комбинацијата од различни зеленчуци, мешунки и зачини е едноставно совршена, а со вака подготвените ќофтиња доволно е да се послужи само салатата.

Потребни состојки:

 • 400 гр конзервиран грав
 • 8 печурки
 • 2 главици виолетов кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка бибер
 • 1 лажичка оригано
 • 1 лажичка блага пипер
 • 1 лажичка ким
 • 1 јајце
 • 8-9 лажици презла
 • 1 лажичка сенф
 • 200 гр конзервирана пченка
 • ½ китка магдонос
 • маслиново масло

Подготовка:

Убаво изблендирајте еден кромид и печурките, па пропржете ги во тава во која сте загреале малку масло. Во блендерот додадете ги процедените грав, пченка, другата главица кромид и чешнињата лук и кратко изблендирајте. Потоа додадете зачини, јајца, презла, сенф и сечканиот магдонос и убаво измешајте со раце. Во добиената смеса додадете ги пржените печурки и кромидот и измешајте. Формирајте ќофтиња и пропржете ги.

Тагови
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Лазањи од шпагети

Read more

Традиционален деликатес во ново руво: Сутлијач со додаток бело чоколадо

Read more

Рецепт на денот: Ловечки шницли со сенф и црно вино

Read more

Најдобриот рецепт за лесна подготовка на вкусна пастрмка

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
 • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
 • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
 • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
 • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе