ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Европската комисија соопшти дека најавата за значително намалување на снабдувањето со вакцини на AstraZeneca на пазарот на ЕУ е „неприфатлива“ и бара од компанијата да одговори колку дози се произведени досега и на кого се доставени.

Европската комесарка за здравство Стела Кирјакидес изјави дека одговорите на AstraZeneca на поставените прашања „досега не биле задоволителни“, и оти „вечерва повторно“ ќе разговараат со претставниците на компанијата.

– ЕУ сака порачаните и веќе платени вакцини да бидат доставени во најкус можен рок, а договорот да се почитува целосно, истакна Кирјакидес.

Таа додаде дека ЕК денеска предложи механизам за транспарентност на извозот на вакцини.

– Европската Унија го поддржа забрзаниот развој и производство на неколку вакцини против COVID-19 со 2,7 милијарди евра. Ние сакаме јасност на трансакциите и целосна транспарентност на извозот на вакцини од ЕУ, рече Кирјакидес.

ЕК најави дека отсега сите компании кои произведуваат вакцини против COVID-19 во ЕУ ќе треба однапред да ја известат ЕУ доколку сакаат да доставуваат вакцини во трети земји.

– ЕУ ќе стори сè што може за да ги заштити своите граѓани и нивните права, подвлече Кирјакидес.

Тагови
реклама

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more

Што може да ви се случи ако долго време немате секс?

Read more

Свет

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Read more

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Read more

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Read more

Ласерските топови се иднината: САД го развиваат најмоќното оружје

Read more
 

Вести

Реакција на Билјана Црвенковска: Кутрото сираче – книжевноста за деца

Читај повеќе

Путин потпиша закони за повисоки парични казни за демонстрантите и веб-страниците

Читај повеќе

Израел донесе закон со кој се овозможува откривање на имиња на лица кои не се вакцинирани

Читај повеќе

Умерен земјотрес регистриран во близина на Дубровник

Читај повеќе

Концерт на Филхармонија „Бетовен: Редефиниција“

Читај повеќе

Сончево и топло до 20 степени

Читај повеќе

Apple купува компанија на секои три до четири седмици

Читај повеќе

Британската мутација на коронавирусот брзо се шири во Унгарија

Читај повеќе

Османи: Со Захариева разговаравме за одржување на состанокот на меѓувладината комисија

Читај повеќе