Експерт откри која е главната причина за таложење маснотии во стомакот

А.С.
/ 09.09.2021 / 08:43

Има храна што треба да се избегнува по секоја цена ако сакате рамен стомак.

Постојат многу фактори кои можат да влијаат на таложењето на маснотии во стомакот - недостаток на сон, пиење газирани пијалоци, јадење „од нога“ и многу други. Меѓу нив е одреден вид храна која е многу популарна.

Според нутриционистот Тристи Бест, главниот виновник за маснотиите во стомакот е преработената храна, особено грицките како чипс, леб и пекарски производи.

„Храната и хранливите материи што ги внесуваме стануваат дел од нас на клеточно ниво, а погрешните хранливи материи можат да предизвикаат гасови, надуеност, зголемување на телесната тежина и други негативни последици од неурамнотежената исхрана. Една од главните причини за акумулација на маснотии во стомакот е исхраната базирана на преработена храна. Главната причина зошто е тешко да се изгубат килограмите што ги добиваме од преработената храна е тоа што таа најчесто се состои од преработени јаглехидрати и шеќери“, вели Бест.

Имено, едноставните преработени јаглехидрати му служат на телото како брз извор на енергија, но телото лесно ги разложува и ги складира како маснотии. Покрај тоа, тие предизвикуваат ненадеен пораст на нивото на гликоза во крвта, и затоа многу брз и ненадеен пад на истото што предизвикува глад брзо откако ќе јадете.

реклама

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Read more

Предизвик од 52 недели: Како да заштедите 1.400 евра за една година?

Read more

Поза мачка - идеална за долг секс и двоен оргазам

Read more

Рама: Никој не може да ѝ држи лекции на Албанија

Read more

Фит

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Read more

Како да си го забрзате метаболизмот?

Read more

Зошто не треба да го држите телефонот в рака кога трчате?

Read more

Десет работи кои никој не ви ги кажува за стомачните мускули

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најдобрите чаеви за слабеење и забрзување на метаболизмот

Читај повеќе
  • filter

Се продава 8 века стар швајцарски дворец

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако би се телепортирале 200 години во минатото?

Читај повеќе

Што ќе се случи во вашето тело ако 7 дена не јадете слатка храна?

Читај повеќе

Што значи кога сонувате дека паѓате?

Читај повеќе

Што го возбудува вистинскиот Македонец?

Читај повеќе

Десет грешки поради кои не ви се погодува ајварот

Читај повеќе

Полна месечина во Риби - како ќе влијае на вашиот знак?

Читај повеќе

Вкусно и едноставно: Колач со јаболка

Читај повеќе