Експлозија во Северна Кореја, можно е да има 15 жртви

МИА/КАЈГАНА
/ 05.08.2020 / 19:39

Видеозапис снимен од Кина покажува експлозија во Северна Кореја, објавија бројни медиуми денеска, додека еден од јужнокорејските медиуми објави дека имало истекување на природен гас што предизвикало смртоносна експлозија во понеделникот.

Западни медиуми засега не ја потврдија автентичноста на видеото кое досега го објавија Voice of America (VOA), Associated Press и порталот Daily NK од Сеул, што се занимава со ситуацијата во Северна Кореја.

Други јужнокорејски медиуми цитираат неименувани извори кои наведуваат дека имало неколку експлозии. Цитирајќи неименуван извор од Северна Кореја, Daily NK денеска објави дека до 15 лица загинале во експлозија и пожар што следувал во градот Хисан во провинцијата Јангганг, во близина на границата со Кина.

Remote video URL

На видеото се гледаат пламени јазици над крошните на дрвјата и се слуша звук на експлозии.

Севернокорејските медиуми не го спомнаа инцидентот, а властите на Јужна Кореја соопштија дека засега не можат да ги потврдат извештаите.

реклама

Полната Месечина почнува денес: Што ќе му донесе на секој хороскопски знак?

Read more

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Три генерации дизајнери споделија: Како се калеше македонската мода?

Read more

Хороскопски знаци кои најчесто ги изневеруваат своите партнери

Read more

Свет

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Read more

Навални: Путин е одговорен за моето труење

Read more

Франција ќе екстрадира лидер на ЕТА во Шпанија

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Вести

  • filter

Сообрајќа кај Железничка, од камион кој превезувал стакла паднал товарот

Читај повеќе

Земјотрес со јачина од 5.2 степенa регистриран во близина на грчкиот остров Нисирос

Читај повеќе

Влез во Словенија за македонски државјани со негативен ПЦР тест не постар од 48 часа

Читај повеќе

Ситуацијата е сериозна, добро е што финансискиот сектор е стабилен, смета Бесими

Читај повеќе

Филипче: Секоја одлука е донесена со цел да се обезбеди добар и безбеден образовен процес

Читај повеќе

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училиштен ден, утре ќе протестираат

Читај повеќе

Изминатото деноноќие регистрирани 890 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

МОН: Се одржуваат првите часови и со физичко присуство и преку онлајн платформата

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сириско сценарио: Дали платеници и терористи се борат во Нагорно-Карабах?

Читај повеќе