Екстремен топлотен бран во Австралија, активирани алармите за пожари

Делови од Австралија, вклучително и Сиднеј, ја поминаа најтоплата ноќ во ноември, а температурите се очекува да останат високи и во текот на денешниот ден, поради што властите ги огласија алармите за предупредување од можни пожари.

Во Сиднеј, завчера температурите надминаа 40 Целзиусови степени, додека делови од западен Нов Јужен Велс, Јужна Австралија и северна Викторија се приближија до 45 степени.

Температурите денеска се очекува да надминат 40 степени, втор ден по ред, додека Заводот за метеорологија предвидува екстремен топлотен бран во траење од пет до шест дена за делови од северен Нов Јужен Велс и североисточен Квинсленд.

URL

Австралија се соочува со потопло и подолго лето од вобичаено, а минатата сезона австралискиот премиер Скот Морисон го нарече „црно лето“ поради невообичаено долгите и интензивни пожари во кои изгореа скоро 12 милиони хектари и загинаа 33 лица и околу милијарда животни.

Руралното противпожарно одделение издаде предупредување за пожар за повеќето од источна и североисточна Нов Јужен Велс во неделата, со образложение дека постои „многу голема до сериозна опасност од пожар“, бидејќи врелите налети на ветерот ги влошуваат веќе сувите услови на терен.

реклама

Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Read more

Рецепт за печен компир стана хит на интернет

Read more

Откажан првиот меч на ракометниот Мундијал

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

Свет

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Read more

Навални полета за Москва

Read more

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Read more

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Read more
 

Вести

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со COVID-19

Читај повеќе

Навални полета за Москва

Читај повеќе

Нови 190 случаи на COVID-19, шестмина починати и 2.009 оздравени пациенти

Читај повеќе

Третата руска вакцина против корона ќе биде достапна од март

Читај повеќе

Малолетник се обидел да силува 27-годишна девојка во струшко

Читај повеќе
  • play_arrow

Петмина руски морнари спасени од потонат брод кај Турција, двајца се удавиле

Читај повеќе

Уапсена мајка за запуштање и малтретирање на малолетна ќерка

Читај повеќе

Приведени 13 лица на две домашни забави во Скопје

Читај повеќе

Почна судењето на најмоќната италијанска мафија

Читај повеќе