Електричното Porsche или Tesla – кој побрзо полни батерии?

Tesla Model 3 или Porsche Taycan Turbo? Кој е подобар? Кој се полни побрзо?

Германската компанија за изнајмување електрични возила Nextmove ги тестираше моделите Porsche Taycan Turbo и Tesla Model 3 за да провери кој автомобил се полни побрзо.

Porsche има капацитет од 270 kWh и неговата батерија се наполни од 5 до 80% за 22,5 минути за време на тестот, додека од 1 до 80% се наполни за 21 минута.

Во споредба со Model 3 тоа беше добро време, со оглед на тоа дека електричниот автомобил на Tesla за 29 минути се наполни од 3 до 80% на станица за полнење IONITY. Кога Tesla Model 3 се полнеше на суперполнач од 250 kW, за 24,5 минути се наполни од 0 до 80%.

Nextmove исто така направи споредба колкав домет имаат автомобилите наполнети со овој капацитет, при максимална брзина од 150 км/ч. Па така Tesla помина 550 километри, а Porsche помина 717 километри. Ако Tesla се полнеше преку V3 суперполнач, ќе поминеше 651 километар.

Повеќе за резултатите од тестирањето видете во видеото на Nextmove (говорен јазик е германски, а на видеото има превод на англиски јазик).

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Авто новости

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Read more

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Read more

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Read more

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Read more

Автомобили

  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе