Елон Маск на суд се извини за навредливиот твит, бил провоциран

Елон Маск сведочеше во негова одбрана на судење поради клевета по тужба на Вернон Ансворт. Маск се извини во текот на првиот ден од сведочењето во Окружниот суд во Лос Анџелес и кажа дека со зборот „pedo“ не мислел на педофилија туку мислел на терминот кој изразува „морничав стар човек“.

Адвокатот на Ансворт, Лин Вуд праша дали неговата изјава влијаела на акциите на Tesla. Маск одговори дека примил неколку повици од загрижени акционери. Тој истакна дека не ја знае прецизно нивната нето вредност, бидејќи секојдневно варира.

Изјави дека има акции во Tesla и во SpaceX, но дека има и долг, односно дека нема многу пари. На прашањето дали 20 милијарди долари се разумна вредност, Маск одговори дека не знае, но мисли дека вредноста на компаниите на пазарот е веројатно толку.

Недоразбирањето меѓу Маск и Ансворт почна во 2018 година. Професионалниот возач и спелеолог Ансворт се прослави по спасувањето на 12 момчиња од поплавена пештера во Тајланд. Пред да биде завршено спасувањето Маск се вклучи во акцијата, со неговиот тим направи подморница која на крајот се покажа како некорисна во спасувањето.

Ансворт го критикуваше во интервју за CNN и изјави дека „може подморницата да си ја забие таму каде што го боли“, а Маск на Twitter напиша дека Ансворт е „pedo guy“. На судот сега изјави дека бил провоциран.

„Претпоставувам дека тој не мислеше буквално да ме силува со подморницата, а јас не мислев буквално дека е педофил“, изјави Маск пред судот.

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Read more

Измачувал животни и се фалел на социјални мрежи

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Живот

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Read more

Шокантна трансформација на актер пред и по негово отрезнување

Read more

Магазин

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Пилешки прсти со KFC шмек

Читај повеќе

5 работи кои пандемијата ги промени во нашите животи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудо на архитектурата: Куќа која изгледа како ѕвезда што експлодира

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајмун украл телефон и си правел „селфи“

Читај повеќе
  • play_arrow

Огромен скелет од Т-Рекс се продава на аукција

Читај повеќе