Епски дуел: Дончиќ го надигра Кари и ја прекина црната серија на Далас

Во текот на ноќта се одиграа само три натпревари во НБА лигата, а еден од нив беше вистинско уживање за кошаркарските познавачи.

Тоа беше дуелот меѓу Далас и Голден Стејт во кој Лука Дончиќ и Стеф Кари имаа епска пресметка.

Кари беше фантастичен со 32 поени, 5 скока и 5 асистенции, но маестралниот Дончиќ го надмина и тој учинок и му донесе победа на својот тим од 116:113.

Remote video URL

Словенецот го заврши мечот со неверојатен трипл-дабл учинок.

Дончиќ на крајот имаше 41 поен, 12 скока, 12 асистенции и 4 украдени топки и на тој начин му помогна на Далас да ја прекине серијата од четири последователни порази.

Remote video URL

На преостанатите два меча славеа гостите - ЛА Клиперс против Портланд со резултат 118:112, и Њујорк против Детроит 140:110.

Кошаркарите на Портланд го претрпеа десеттиот пораз сезонава на домашен терен од ЛА Клиперс.

Во возбудлив натпревар неколку пати екипите водеа наизменично, а на крајот заслужено славеа гостите.

Во редовите на Портланд, Анферни Симонс и Џерами Грант постигнаа по 37 и 32 поени.

Remote video URL
реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Кошарка

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Read more

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Read more

Ембиид: Немам одлучено дали ќе играм за Франција или за САД

Read more

Леброн испиша НБА историја

Read more
 

Спорт

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Читај повеќе

Украина ќе ги бојкотира ЛОИ во Париз ако настапат руски и белоруски олимпијци

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓоковиќ го декласираше Пол и закажа финале со Циципас

Читај повеќе
  • filter

Леброн и Јанис капитени на Ол-стар, познати првите петорки

Читај повеќе
  • play_arrow

Циципас го победи Хачанов и се пласираше во финалето на Австралија опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Бизарна повреда на Дончиќ ја засени победата на Далас

Читај повеќе

Кејн: Сакам да освојам трофеи, но со Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавната страна на тренинзите во Манчестер Сити

Читај повеќе
  • play_arrow

Сабаленка против Рибакина во ВТА финалето во Мелбурн

Читај повеќе