Ердоган: Турција нема негативен став кон Путин и Русија

Макфакс
/ 22.09.2023 / 08:59

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека не се согласува со негативниот пристап на другите светски лидери кон рускиот претседател Владимир Путин, објавија турските телевизии.

Говорејќи пред новинарите во Њујорк по учеството на Генералното собрание на ОН, Ердоган рече дека Русија не е земја што може да се игнорира и повтори дека се надева дека може да се најде решение за обновување на договорот за извоз на украинско жито преку Црното Море, кој Москва го напушти во јули.

„И лидерите и премиерите имаат негативен став кон Путин. Се разбира, ние не го делиме ниту го изразуваме тоа гледиште. Исто така, верувам дека овие пристапи не се точни бидејќи Русија не е обична земја“, рече Ердоган.

„Без разлика дали според нејзината област или нејзината позиција во светот, Русија има јасно место. Во однос на производството на жито, Русија сега е меѓу ретките земји во светот. Сега не можете да игнорирате една таква земја“, рече тој.

Турција од почетокот на војната се обидува да има добри односи и со Москва и со Киев. Воено ѝ помага на Украина и истакнува дека го поддржува нејзиниот територијален интегритет, но во принцип се противи на санкциите против Русија.

реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

10 добри навики на паровите кои остануваат заедно засекогаш

Read more

Свет

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Read more

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more
 

Вести

Обдукцискиот наод за Вања сè уште не е изготвен и доставен до обвинителството

Читај повеќе

Путин: Западот никогаш нема да успее да ја ослаби и уништи Русија

Читај повеќе

Левица: Никој не се грижи за бегалците од конфликтот во 2001 година

Читај повеќе

Вучиќ најави изградба на гасна интерконекција кон Македонија

Читај повеќе

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Читај повеќе

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе