УЕФА ЛИГА НА НАЦИИ 2024/2025

Ерменскиот селектор: Македонија е фаворит во групата

И покрај тоа што неговата Ерменија влезе во ждрепката од првиот барабан, а Македонија од третиот, селекторот на ерменската репрезентација, Украинецот Олександр Петраков, смета дека „Рисовите“ се фаворити за освојување на групата.

„Интересна е групата. Немаме играно со Фарските Острови. Знам дека имаат стадион со вештачка трева, на кој е тешко да се игра. Игравме против Македонија. Имаат многу добар тим. Одиграа доста добри и квалитетни натпревари во квалификациите за ЕУРО 2024“, вели Петраков, пренесува MacedonianFootball.com.

„Латвија е незгодна репрезентација со нов италијански селектор. За мене е добра можност да се реванширам за болниот пораз од Латвија. Можам да кажам дека во моментов нема слаби селекции и дефинитивно ќе бидеме сведоци на добри натпревари во претстојната Лига на нации. Мислам дека Македонија е фаворит во нашата група“, заврши Петраков со анализата на противниците на Ерменија.

URL

Ерменија е противник со кој Македонија има одиграно убедливо нјамногу натпревари во својата историја, дури 13, а со новите два таа бројка ќе се зголеми за две - на 15.

Според распоредот што го објави УЕФА, на 10 септември Ерменија доаѓа во Скопје, додека реваншот е на 13 октонври.

Биланс од дуелите Македонија - Ерменија:

Победи Македонија: 6
Нерешени: 3
Победи Ерменија: 4
Гол-разлика: 23:18 (во корист на Македонија)

10.05.1995 2:2 ЕУРО 1996 квалификации
06.09.1995 1:2 ЕУРО 1996 квалификации
18.08.2004 3:0 СП 2006 квалификации
04.06.2005 2:1 СП 2006 квалификации
07.09.2010 2:2 ЕУРО 2012 квалификации
07.10.2011 1:4 ЕУРО 2012 квалификации
09.09.2018 2:0 Лига на нации 2018/2019
16.10.2018 0:4 Лига на нации 2018/2019
05.09.2020 2:1 Лига на нации 2020/2021
18.11.2020 0:1 Лига на нации 2020/2021
02.09.2021 0:0 СП 2022 квалификации
11.11.2021 5:0 СП 2022 квалификации
17.10.2023 3:1 пријателска

реклама

Полната Месечина викендов ќе донесе промени во кариерата за 5 знаци

Read more

Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Read more

Рецептот што го освои TikTok: Пробајте го најмекото пилешко и компири во сос од лимон

Read more
25 февруари 1944, Бугарите го ликвидираа Кузман Јосифоски - Питу

25 февруари 1944, Бугарите го убиле херојот Кузман Јосифоски - Питу

Read more

Фудбал

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Read more

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Read more

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Read more

Фудбалер на Бордо падна во кома - страшна сцена уште во првата минута

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Ван Дајк во 118-та му го донесе Лига куп пехарот на Ливерпул против Челси

Читај повеќе

Вардар излезе од опасната зона, нов пораз на Работнички, кикс на Шкендија

Читај повеќе

Осудениот Дани Алвес за три месеци може да биде слободен човек

Читај повеќе

Фудбалер на Бордо падна во кома - страшна сцена уште во првата минута

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон славеше над Њујорк, Минесота продолжи со врвната игра

Читај повеќе

Едвардс: 100% сум подобар играч од Дончиќ и Шej

Читај повеќе

Јовиќ: Против Вардар немавме дисциплина, ќе биде подобро на дуелот со Бутел

Читај повеќе

Синот на латвиската премиерка потпиша за хрватски Динамо

Читај повеќе
  • play_arrow

Масовна тепачка ја одбележа ноќта во НБА: Давење, 4 исклучувања и лудило на трибините

Читај повеќе