ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Европската комисија најави создавање на итен план со цел да им помогне на земјите-членки на ЕУ да се справат без руски енергетски извори, пренесува Sky News.

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека ова е иницијатива која го продолжува планот на ЕУ за ослободување од зависноста од рускиот јаглен, гас и нафта и оди рака под рака со забрзување на развојот на обновливите извори на енергија.

„Подготвуваме итни планови за Европа“, рече Фон дер Лајен во чешкиот град Литомисл, каде што го означи почетокот на шестмесечното чешко претседавање со ЕУ.

„Гасот мора да оди таму каде што е најпотребно“

Цените на енергијата се високи и луѓето сосема со право очекуваат да преземеме нешто околу тоа“, рече првиот човек на ЕК.

Таа рече дека планот, кој треба да биде завршен до средината на јули, ќе се фокусира на две клучни точки: каде и како да се заштеди енергија „на паметен начин“ за да се намали потребата за руски гас и нафта и да се поддржат земјите кои најмногу зависат од Руски енергетски компании.

„Потребен ни е заеднички план кој ќе обезбеди енергијата или гасот да одат таму каде што е најпотребно“, рече Урсула фон дер Лајен.

реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Бизнис

Ковачевски: Во Северна Македонија ќе се произведуваат електричните возила e-GO

Read more

Стравот од инфлација стивна, голем скок на Волстрит

Read more

Енергетска криза низ Европа: Темни излози и скратено работно време

Read more

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Read more
 

Вести

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Читај повеќе

Санкционирани 212 возачи во Скопје, 42 во Битола

Читај повеќе

21 година Рамковен договор

Читај повеќе

На Табановце и Пелинце за влез и излез од државава се чека околу 2 часа

Читај повеќе

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Читај повеќе

Еден сребрен и два бронзени медали за македонските учесници на информатичката Олимпијада

Читај повеќе

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Читај повеќе

На Богородица за излез од земјава се чека половина час

Читај повеќе

Кичевецот негативен на тестот за мајмунски сипаници

Читај повеќе