ЕУРО 2020 најефикасно во историјата

На Европското фудбалско првенство 2020 поставен е нов рекорд во постигнати голови, објави УЕФА. Екипите постигнаа 118 погодоци.

Претходниот рекорд од 108 голови беше поставен на ЕУРО 2016.

109-от гол на ЕУРО 2020 го постигна Хрватот Мислав Оршиќ, вчеравечер во осминафиналниот натпревар со Шпанија (3:5).

Пред воведувањето на форматот од 24 екипи во 2016 година, турнирот во 2000 година беше најпродуктивен. Екипите погодија 85 пати на тоа ЕП.

Во тековното Европско првенство исто така поставен е и рекорд за просечен број на голови по натпревар од воведувањето на групната фаза во 1980 година. Во просек, на ЕУРО 2020 се постигнуваат 2,81 погодок.

Пред воведувањето во групната фаза, најмногу голови беа постигнати во ЕП 1976 година – 4,75 гола на натпревар. 

Тагови
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Фудбал

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Read more

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Read more

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Read more

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Read more
 

Спорт

Гонзалес: Ѓоковиќ ќе ги сруши сите рекорди, но нема да биде GOAT

Читај повеќе

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе