ПРВА ЛИГА 2019/20

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Дамјан Стојановски е избран за најдобар играч, а во најдобрата петорка покрај него се и Младеновиќ, Пејн, Крстевски и Џелетовиќ.

Дамјан Стојановски; Фото: КК МЗТ Скопје

Реномираната веб-страница за еврпска кошарка Eurobasket ги одбра најдобрите за изминатат сезона во македпонската кошарка. Сезоната не се доигра поради пандемијата со коронавирусот, но тоа не значеше дека од она што се одигра не може да се одберат најдобрите.

Најдобар играч: Дамјан Стојановски (МЗТ)
Најдобар бек: Еван Пејн (Кожув/САД)
Најдобро крило: Двејн Бенџамин (Работнички/САД)
Најдобар центар: Ѓорѓе Џелетовиќ (Гостивар/Србија)
Најдобар домашен играч: Дамјан Стојановски (МЗТ)
Најдобар Босман играч: Ѓорѓе Џелетовиќ (Гостивар/Србија)
Најдобар странец: Еван Пејн (Кожув/САД)
Најдобар дерфанзивец: Марјан Младеновиќ (Работнички)
Најдобар тренер: Ѓорѓи Кочов (Македонија У16)

Најдобра петорка:
Марјан Младеновиќ (Работнички)
Еван Пејн (Кожув/САД)
Дамјан Стојановски (МЗТ)
Бојан Крстевски (МЗТ)
Ѓорѓе Џелетовиќ (Гостивар/Србија)

Втора петорка:
Донован Донадсон (Гостивар/САД)
Хејден Лесколт (Работнички/САД)
Двејн Бенџамин (Работнички/САД)
Антон Казарновски (Пелистер/Русија)
Данило Мијатовиќ (Работнички/Србија)

Трета петорка:
Димитар Караџовски (Кожув)
Александер Марзет (Еуроникел/САД)
Адем Мекиќ (Пелистер)
Томас Зданавичиус (Кожув/Литванија)
Ѓорѓе Каплановиќ (Еуроникел/Србија)

Најдобра домашна петорка:
Марјан Младеновиќ (Работнички)
Адем Мекиќ (Пелистер)
Дамјан Стојановски (МЗТ)
Марјан Јаневски (Куманово)
Бојан Крстевски (МЗТ)

Најдобра странска петорка:
Еван Пејн (Кожув/САД)
Донован Доналдсон (Гостивар/САД)
Хејден Лесколт (Работнички/САД)
Двејн Бенџамин (Работнички/САД)
Алекс Лонг (Академија ФМП)

Најдобра Босман петорка:
Филип Думиќ (Пелистер/Србија)
Владимир Враниќ (Пелистер/Србија)
Антон Казарновски (Пелистер/Русија)
Данило Мијатовиќ (Работнички/Србија)
Ѓорѓе Каплановиќ (Еуроникел/Србија)

реклама

Тешки последици кои пациентите со COVID-19 ги чувствуваат месеци по оздравувањето

Read more

Охрабрувачки бројки на заразени од COVID-19 по „црната рекордна недела“

Read more

Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Read more

Што се случува кога по втор пат ќе се заразиме со коронавирусот?

Read more

Кошарка

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Read more

Леброн: НБА лигата ги презеде сите мерки на претпазливост и ќе може безбедно да ја завршиме сезоната

Read more

Лејкерс и Никс се опции за Лилард

Read more

Јанис: Мораме да се подготвиме ментално, ова е најтешката сезона досега

Read more

Спорт

Мурињо: Скандалозна одлука за укинување на суспензијата на Сити

Читај повеќе

Пирло седнува на клупата на вториот тим на Јуве

Читај повеќе

Пиоли го брани Ибра: Тој е победник, нормално е да реагира така

Читај повеќе

Со титула или без, Кике Сетјен останува во Барса

Читај повеќе

На Столе не му беше денот, прими гол од 35 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер за голот во 90+6: И ние сме победувале така, таков е фудбалот

Читај повеќе
  • filter

На Гарет Бејл навистина му е досадно во Реал

Читај повеќе

Хјустон, имаме проблем: По Вестбрук, и Харден заразен со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Интер се искачи на второто место во Серија А

Читај повеќе