Еве зошто Кинезите го купија Volvo

Кинески Geely, кој стана сопственик на познатиот шведски бренд пред десет години, претстави нов џип кој ја дели технологијата со автомобилите Volvo.

Дека Geely „на големо“ ги собира плодовите од својата аквизиција во 2010 година најдобро покажува најавата за премиерата на новиот теренец на овој кинески производител.

Моделот под шифра KX11 би требало да има премиера на Саемот за автомобили во Шангај во април, а во меѓувреме Geely објави фотографии од возилото.

Тие покажуваат очигледен напредок во дизајнот, а она што не е видливо со голо око се крие под каросеријата.

Станува збор за технологија, пред сѐ механичката платформа Compact Modular Architecture (CMA) што KX11 ја дели со модели како што се Volvo XC40 и Polestar 2, но и некои други возила од палетата на компаниите Geely и Lynk & Co.

Почетокот на производството е најавен за третиот квартал од 2021 година, а се споменува и класичната SUS варијанта и plug-in хибридна опција.

Конвенционалниот мотор што ќе го користи KX11 е 4-цилиндричен 2.0-литарски турбо-бензинец со 238 КС (175 KW) и 350 Nm максимален вртежен момент, додека хибридната верзија во основа ќе има 3-цилиндричен 1.5-литарски турбо-бензинец, потпомогнат од електромотор.

Вкупната комбинирана моќност на хибридот е 258 КС (190 kW), а максималниот вртежен момент е 415 Nm.

Remote video URL
Тагови
реклама

Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Read more

Како изгледа животот во Јакутија на -50 степени Целзиусови?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Авто новости

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Read more

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Како изгледа возниот парк на Илон Маск?

Read more
 

Автомобили

Mercedes C-Class на струја ќе стигне по 2024 година

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Играчите на Реал ги добија новите Audi „ѕверки“: Кој го избра најскапиот модел?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа возниот парк на Илон Маск?

Читај повеќе
  • filter

Освежениот MINI со 5 врати пристигнува во март

Читај повеќе
  • filter

Ова е најмоќниот Land Rover Defender кој развива 525 коњски сили

Читај повеќе

Колку се различни жените и мажите кога купуваат автомобил?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ставајте појас во кола, токму тоа му го спаси животот на Тајгер Вудс во сообраќајката

Читај повеќе
  • filter

Citroën го претстави електричниот Berlingo, наскоро во продажба

Читај повеќе