ЕВРОЛИГА 2019/20

Евролигата избира меѓу четири градови за последната фаза

Евролигата размислува за различни опции за последната фаза од сезоната 2019/20 и покрај пандемијата од коронавирусот. Според најновите информации, управата на Евролигата одредила четири дестинации од кои треба да се одбере каде да се одржи последната фаза. Тоа се Атина, Белград, Келн или Каунас.

Планот на Евролигата е да се одиграат останатите натпревари од регуларната сезона, а потоа најдобрите осум екипи да формираат Фајнл-8. Целата фаза мора да се одвива од 4 јули до 26 јули, а за да може да го стори тоа, „Еурохупс“ објави дека Евролигата бара од секој град да обезбеди најмалку две сали што ги исполнуваат потребните стандарди за одржување ваков значаен натпревар. На овој начин, календарот може да се заврши навреме.

Белград и Атина ги имаат потребните сали, но има проблеми со Каунас и Келн. Литванскиот град ќе мора да биде кодомаќин со градов Вилнус, а Келн ќе треба да соработува со блискиот Бон или Дизелдорф.

Одлуката на Евролигата ќе се дознае наскоро.

реклама

Чулев: Порастот на заболени е директна последица на фактот дека власта тераше дневен ПР

Read more

Пендаровски: Ќе донесам одлука за нова 14-дневна вонредна состојба

Read more

Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Read more

Wizz Air ќе лета од Скопје за Салцбург од 3 јули

Read more

Кошарка

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Read more

Eurobasket ги одбра најдобрите во мак-кошарката

Read more

Келнер, дај по едно Жељко Обрадовиќ пиво

Read more

МЗТ: Антиќ и соработниците за нас повеќе не постојат, правдата ќе ја бараме на суд

Read more

Спорт

ПСЖ и Интер се договорија за Икарди

Читај повеќе

Гогов: Ништо нема да нѐ запре, Брегалница ќе биде уште посилна

Читај повеќе

„Романтичарите“ негативни на COVID-19, фудбалот се враќа во Дебар Маало

Читај повеќе
  • play_arrow

Холанд нема да игра против Падерборн поради повреда

Читај повеќе

Реал Мадрид стана најскапиот клуб во Европа

Читај повеќе

Лигата на шампиони можно е да се доигра во Германија или во Турција

Читај повеќе

Падна одлука: Серија А почнува на 20 јуни

Читај повеќе

Гаспар: Ако Реал беше лидер, првенството ќе завршеше пред предвиденото

Читај повеќе

Влезот на Коби Брајант во Куќата на славните одложен за 2021

Читај повеќе