Донесена одлука

Европски суд за човекови права: Задолжителната вакцинација е легална

Европскиот суд за човекови права донесе одлука дека задолжителната вакцинација е легална и можеби е потребна во демократските општества.

Пресудата е донесена денеска и уследи по заклучокот на жалбата што чешките семејства ги доставија до судот поради задолжителната вакцинација на деца, пишува DW.

Родителите на децата од Чешка кои не беа примени во училиште бидејќи не се вакцинирани се обратија до Европскиот суд за човекови права, но судот донесе одлука дека задолжителната вакцинација е „неопходна во демократското општество“.

„Оваа пресуда ја зголемува можноста за задолжителна вакцинација во услови на моменталната епидемија на COVID-19“, изјави за агенцијата AFP, адвокатот Никола Ервије. Тој нагласи дека „слободата на проценка, судот им ја остави на државите во врска со прашањето за политиката за вакцинација“.

Судот го поддржува принципот на социјална солидарност што може да го оправда наметнувањето имунизација на сите, дури и за оние што се чувствуваат помалку загрозени од оваа болест(COVID-19), кога станува збор за заштита на најзагрозените лица.

реклама

Hejt SLOVEni, još ste živi? - видеото кое ја запали екс-ју

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

Постигнат договор за државјанствата, неизвесна работата на Собранието

Read more

Кој од „Friends“ заработил најмногу?

Read more

Свет

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

Read more

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Read more

Злосторството во Индијанаполис го извршил поранешен работник на FedEx

Read more

Принц Филип ќе биде погребан денеска, со церемонија која сам ја испланирал

Read more
 

Вести

Дневен ковид-биланс: 824 новозаразени од 3.988 тестирања, 31 починат

Читај повеќе

За прв пат направена експлантација на коски и коскени ткива од починат донор

Читај повеќе

Курц: Ќе ни биде чест да ја организираме средбата на Бајден и Путин

Читај повеќе

Астронаути се вратија од шестмесечна мисија во вселенската станица

Читај повеќе

Жителите на Ново Маало собираат потписи за петиција ќе ја достават до надлежните институции

Читај повеќе

Бубрезите и коските од донорот на срцето ќе се трансплантираат кај пациенти кои имаат потреба од нив

Читај повеќе

„Илинден“ - Тирана со целосна поддршка за Васил Стерјовски за пратеник

Читај повеќе

Злосторството во Индијанаполис го извршил поранешен работник на FedEx

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување за вакцинација за новинари и медиумски работници

Читај повеќе