Феномен од кој застанува здивот: Огнениот водопад е сон на секој фотограф

Националниот парк Јосемити во Калифорнија е познат по впечатливите пејзажи, монументалните карпи и бујните водопади.

Но оваа недела, посетителите на паркот се таму за една ретка и спектакуларна глетка – еден мал водопад кој кога ќе се појави на зајдисонце изгледа како да е од оган.

Секоја година во февруари, илјадници луѓе доаѓаат да го видат овој феномен, водопадот Хорстејл Фол, како „пламти“ на источната страна на Ел Капитан.

Незаборавна глетка

Фотографот Арон Мејер живо се сеќава на првиот пат кога го видел огнениот водопад, таа спектакуларна глетка кога февруарското зајдисонце го обојува малиот водопад.

„Облаците се растераа баш пред зајдисонце и изгледаше како некој да го потпалил водопадот со ќибритче и тој пламна од горе до долу“, раскажува тој за неговата прва посета во 2011 година.

„Сите почнавме да се радуваме, да викаме и да ракоплескаме... тоа беше најчудесното нешто што сум го видел во животот.“

Тогаш, фотографирањето на природен феномен било чиста среќа. Појавата на „огнопадот“, како што го нарекуваат, бара да бидат задоволени неколку услови: доволно влажност за да потече водопадот, јасно небо за да продре светлината и вистинскиот агол за да може зајдисонцето да се огледа во водопадот висок 480 метри.

По оваа посета, Мејерс, кој е дипломиран инженер, направил компјутерска програма што може да пресмета кои денови ќе бидат најдобри аголот и временските услови за набљудување на феноменот. Потоа ги објавил неговите препораки на неговиот блог.

Неколку години се чинело дека никој не го забележал неговиот труд, сѐ до 2015 година, кога видел дека некој испечатил примерок од неговиот план за набљудување од блогот.

Благодарение на дигиталната опрема за фотографирање и на социјалните мрежи, огнопадот во паркот Јосемити стана вирална атракција и секоја година има сѐ повеќе и повеќе љубопитни набљудувачи, од кои повеќето се аматерски и професионални фотографи.

Популарноста може да му наштети на паркот

Пол Рајфер, фотограф од Велика Британија, вели дека популарноста на огнениот водопад сега за него е причина да не оди таму. Тој дури и рече дека последниот пат кога бил, му се чинело дека е на концерт на отворено, а не на набљудување природен феномен.

Тој исто така предупредува дека толпите луѓе и поставувањето опрема за фотографирање прави штета на природата, најмногу преку еродирање на почвата.

„Огнопадот можеби ќе стане жртва на сопствениот успех“, вели тој.

Токму затоа, управата на паркот ќе го ограничи просторот за набљудување на феноменот, како и начинот на кој ќе може да се стигне дотаму. Фотографите ќе треба да пешачат околу 2 километри до местото каде ќе смеат да ја постават опремата, што според некои фотографи е премногу строго.

Иронично е, но климатските промени можно е да придонесат за второ појавување на огнениот водопад – кон крајот на октомври. Тогаш обично нема вода, но ако влажноста се зголеми во овој период, другите услови се задоволени за појава и набљудување на огнопадот.

реклама

Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

Read more

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Read more

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Чек дис аут

Мисисипи ќе го менува знамето поради поврзаност со ропство

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Фејл компилација: Нарачуваш едно, добиваш друго

Read more

Науката го објасни начинот на движење на летечката змија

Read more

Магазин

Зошто е важен витаминот К за вашиот организам?

Читај повеќе

Трите најмрзливи хороскопски знаци

Читај повеќе
  • filter

Мисисипи ќе го менува знамето поради поврзаност со ропство

Читај повеќе

Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Читај повеќе

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Читај повеќе
  • play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Читај повеќе

Болка и непријатност за време на секс – кои се најчестите причини?

Читај повеќе

Калинка - суперовошје кое го успорува стареењето на кожата

Читај повеќе
  • play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Читај повеќе