СЕРИЈА А 2019/20

Феноменот на Милан не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ

По вчерашниот убедлив триумф на Милан над Јувентус во Серија А со 4:2, италијанските медиуми имаат само пофалби за младиот хрватски фудбалер кој ги брани боите на „росонерите“ Анте Ребиќ.

Тој со еден погодок и една асистенција учествуваше во големиот пресврт на Милан во второто полувреме синоќа на Сан Сиро.

Gazeta delo Sport го прогласи Ребиќ за играч на натпреварот.

„Најмногу сака да е по левата страна, а всушност е сеедно. Кога ќе тргне кон голот или кога ќе влезе во шеснаесетникот, никој не може да го запре. Тој е клучен играч во налетот на Милан кој сега е петти на табелата. Сетете се само како изгледаше Милан пред само неколку месеци“, објави италијанскиот дневен весник.

Спортскиот новинар на Tele Lombardija истакна дека Ребиќ го ставил во втор план легендарниот Златан Ибрахимовиќ кој во јануари годинава се врати во Милан.

„Феноменот на Милан во последно време не е Ибра, туку чудесниот Ребиќ. Хрватот постигнува гол на секои 100 минути игра и токму тој е  најконстантниот играч и најопасен напаѓач на Милан“, смета Фабио Равецани.

URL
Remote video URL
Тагови
реклама

Мајка во Шведска 28 години го држела синот во заробеништво

Read more

Убавица на денот: Хајди Греј

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Фудбал

Култниот дрес на Марадона не е на продажба

Read more

Почна гласањето за Тим на годината на УЕФА

Read more

Едерсон: Најдобар пеналџија сум во Сити, а не ми даваат да шутирам

Read more

Матеус: Левандовски е најкомплетниот играч на светот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Култниот дрес на Марадона не е на продажба

Читај повеќе

Почна гласањето за Тим на годината на УЕФА

Читај повеќе

Едерсон: Најдобар пеналџија сум во Сити, а не ми даваат да шутирам

Читај повеќе

Матеус: Левандовски е најкомплетниот играч на светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најубавите голови од 10. коло во Премиер лигата

Читај повеќе

Пандев повторно добива нов тренер?

Читај повеќе

Кавани се извини за расистичкиот коментар на Instagram

Читај повеќе

Конте: Само победа над Борусија Менхенгладбах нè остава во игра

Читај повеќе

Историски преседан во Лигата на шампиони

Читај повеќе