Филипинската полиција три години убива наркомани и дилери

Минаа три години откако на Филипините е објавена војна против дрогата и понатаму продолжуваат незаконските убиства од страна на полицијата. Власта одбива да спроведе истрага, пренесува Reuters.

Во новиот извештај „They Just Kill“ (Тие само убиваат) Amnesty International побара од Советот за човечки права на Обединетите Нации да одобри резолуција со која се бара истрага на Филипините, каде на дело е „опасна нормализација“ на илегални егзекуции и полициско малтретирање.

Не е можно да се утврди точната бројка на убиени во војната против дрогата што ја започна претседателот Родриго Дутерте. Се претпоставува дека во текот на полициските акции се убиени повеќе илјадници луѓе. Од полицијата тврдат дека осомничените кои ги убиваат во текот на акциите се вооружени и даваат отпор при апсење.

Властите ги негираат обвинувањата дека станува збор за егзекуции на наркомани и дилери и тврдат дека семејствата на жртвите можат да ја тужат полицијата ако мислат дека станува збор за нелегални убиства.

Од Amnesty International тврдат дека власта го крие точниот број на убиени, но сигурно станува збор за луѓе кои припаѓаат на сиромашниот слој и чии семејства немаат средства за правна битка против полицијата. Но, полицијата тврди дека убиствата кои се случуваат во текот на акции во кои полицајци на тајна задача дека сакаат да купат дрога, се резултат на самоодбрана.

Портпаролот на претседателот Дутерте, Салвадор Панело, минатата недела изјави дека полицијата постапува според законот, а повикот на делување на ОН го нарече мешање од страна на странски влади поради лажни вести.

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Read more

Свет

Гутереш: Вакцината против COVID-19 ќе биде светско јавно добро

Read more

Полицијата во Калифорнија уби момче кое сакало да се предаде со кренати раце

Read more

Кои се останатите тројца полицајци обвинети во случајот Џорџ Флојд?

Read more

Џорџ Флојд бил позитивен на COVID-19

Read more

Вести

Скопјани масовно заминаа кон Маврово, Струга и Охрид за да го избегнат полицискиот час

Читај повеќе

Гутереш: Вакцината против COVID-19 ќе биде светско јавно добро

Читај повеќе

Охриѓанец лажно се претставувал како сообраќаен полицаец

Читај повеќе

Скопјанец измамил делчевец за 17.000 денари

Читај повеќе

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат храмовите

Читај повеќе

Рашела Мизрахи пријавила дека ја следат и фотографираат непознати луѓе

Читај повеќе

Полицијата во Калифорнија уби момче кое сакало да се предаде со кренати раце

Читај повеќе

Спроведени 12.799 вонредни инспекциски надзори

Читај повеќе

Словенија нема новозаразени, само пет пациенти со COVID-19 во болница

Читај повеќе