ЦЕВ ЕУРО 2019 ВО ОДБОЈКА

Финска ги испрати одбојкарите дома

Нема осминафинале за македонската одбојкарска репрезентација. Откако синоќа Финска во неизвесен натпревар ја победи Турција стави крај на нашиот мундијалски сон.

На Македонија ѝ требаше било каква победа на Турција за да заврши четврта во групата и да се пласира во осминафиналето. Но, Финците во тешка битка по пет сета триумфираа со 3:2 и нѐ потиснаа на петтото место, земајќи го за себе билетот за наредната фаза.

Турција синоќа и со пораз имаше обезбедено сигурен пласман, но одигра чесно, беспоштедно. Македонија испуштената прилика мора да ја бара во своите редови, во оние порази во првите натпревари од Финска со 3:1 и од Турција со 3:0 кога нашата игра не наликуваше на она што го прикажавме во победите над Белорусија и особено домаќинот Словенија, двата со по 3:1. Да им земевме само уште еден сет на Финците, да го изгубевме тој натпревар со 3:2 сега ќе имавме 7 бодови и табелата ќе беше друга.

Вака, Македонија и Финска имаат по 6 бодови, но ние извисуваме поради полоша сет-разлика и послаб меѓусебен дуел.

Како и да е, одбојкарите покажаа дека можат. Впрочем, ова е беше нивен дебитантски настап на едно ЕУРО, а токму тоа неискуство од играње на големи натпреварувања се покажа клучно на почетокот од турнирот.

Се враќаме дома наместо да се пакуваме за Нант, но главата горе момци, нѐ направивте годи!

реклама

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Останати спортови

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Хабиб: Џастин е добар дечко. Ќе го удавам

Read more

Forbes ги прогласи највредните спортски клубови

Read more

Првпат по 28 години откажан Охридскиот маратон

Read more

Спорт

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе

Пирло сака да го донесе Џеко во Јувентус

Читај повеќе
  • play_arrow

10 фудбалски легенди кои ќе се пензионираат до следната сезона

Читај повеќе

Формирани двојките за првото коло од НБА плејофот на Истокот

Читај повеќе
  • play_arrow

ПСЖ за три минути стигна до полуфиналето

Читај повеќе