Финска сака построги визи за Русите

Финската влада сака да ги заостри визните регулативи за руските граѓани, изјави министерот за надворешни работи Пека Хаависто во интервју за радио станицата Yle.

Се планира промена во издавањето туристички визи за руските граѓани, објави Yle.

Министерството за надворешни работи на Финска подготвува мерки за кои ќе се разговара на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ на крајот на месецот, изјави шефот на финската дипломатија за споменатото радио.

Не е доволно Финска сама да донесе таква одлука, туку мора да има исти насоки низ Шенген зоната, посочи Хаависто. Парламентарците од целиот политички спектар го поддржаа овој потег, забележува Yle, додавајќи дека тоа е производ на руската агресија против Украина која започна во февруари.

Финска дели граница со Русија долга 1.340 километри, најдолга од сите земји на ЕУ. Според Yle, до сега руските туристи можеа да влезат во Шенген зоната со автобус или автомобил преку финската граница.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Свет

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Read more

МААЕ: И покрај гранатирањето, нема ризик за безбедноста на нуклеарката Запорожје

Read more

Работници од окупираната нуклеарна централа: Русите нè држат на нишан

Read more

Два воза на смртта се судрија во Леголанд во Германија, повредени 34 лица

Read more
 

Вести

Пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Читај повеќе

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Читај повеќе

Санкционирани 212 возачи во Скопје, 42 во Битола

Читај повеќе

21 година Рамковен договор

Читај повеќе

На Табановце и Пелинце за влез и излез од државава се чека околу 2 часа

Читај повеќе

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Читај повеќе

Еден сребрен и два бронзени медали за македонските учесници на информатичката Олимпијада

Читај повеќе

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Читај повеќе

На Богородица за излез од земјава се чека половина час

Читај повеќе