КУП НА МАКЕДОНИЈА 2021/22

Фудбалски куп: Жрепката сојузник на фаворитите

Денеска во просториите на Фудбалската федерација на Македонија беше извршена жрепката за осминафиналето од Купот на Македонија.

Фото: Филип Здравески

Фортуната беше наклонета кон фаворитите за драгоцениот пехар и беа избегнати дерби дуели во оваа фаза. Но, тоа не значи дека сите натпревари се лесни.

Бранителот на тронот, кратовски Силекс ќе игра против Беласица, исто така второлигаш сезонава.

Шкендија го извлече градскиот ривал Ренова, против кој важи за фаворит, исто како што е и случајот со Шкупи кој ќе игра против Тиквеш.

Академија Пандев за противник ја доби Македонија ЃП, што ќе биде реприза на финалето од пред две години.

Работнички ќе патува во Битола на незгоден дуел со Пелистер, додека Вардар ќе се соочи со градскиот ривал Скопје.

Во оваа фаза учествуваат сите 12 прволигаши, како и 4 второлигаши.

Двојки за осминафиналето:

Струга (1) - Борец (1)
Академија Пандев (1) - Македонија ЃП (1)
Шкендија (1) - Ренова (1)
Вардар (2) - Скопје (1)
Брегалница (1) - Охрид Лихнидос (2)
Беласица (2) - Силекс (2)
Пелистер (1) - Работнички (1)
Шкупи (1) - Тиквеш (1)


Се игра само еден натпревар без реванш. Доколку по 90 минути игра резултатот е нерешен, веднаш ќе се шутираат пенали, без продолженија.

Натпреварите ќе се играат на 20 октомври (среда) со почеток во 14 часот.

реклама

Јавноста незадоволна од статуата на покојниот пејач: Ако ова е Тоше...

Read more

Осум секс митови што важат само во порно филмови

Read more

Четири нови авиодестинации од Скопје до крајот на годинава

Read more

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Фудбал

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Read more

Чудесниот Ибра забива и во петтата деценија, само тројца се пред него

Read more

Анчелоти: Класико ќе постои и без Меси, Роналдо и Рамос

Read more

Кој е новиот Халанд – дечкото кој им зададе страшен удар на Мурињо и Рома?

Read more
 

Спорт

Газдата на Њукасл пречекан со транспарент: Треба да си терорист и убиец за да купиш англиски клуб

Читај повеќе

Чудесниот Ибра забива и во петтата деценија, само тројца се пред него

Читај повеќе

Анчелоти: Класико ќе постои и без Меси, Роналдо и Рамос

Читај повеќе

Кој е новиот Халанд – дечкото кој им зададе страшен удар на Мурињо и Рома?

Читај повеќе
  • play_arrow

Соборен рекорд во Англија: 44 пенали во серија на еден натпревар

Читај повеќе
  • play_arrow

Модриќ: Подобро да не знаете каква музика слушам

Читај повеќе

Борусија повеќе недели без напаѓачот Хoланд

Читај повеќе

Ибра викендов стартер во тимот на Милан

Читај повеќе

Зошто дербито Реал - Барса се вика Ел Класико?

Читај повеќе