Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Макфакс
/ 14.04.2024 / 10:49

Г7 ќе одржи состанок по телефон во попладневните часови, дознава Sky News.

Се очекува лидерите на Групата седум големи економии да разговараат за нападот на Иран.

Г7 е составена од Соединетите Американски Држави, Обединетото Кралство, Канада, Франција, Германија, Италија и Јапонија, а присуствуваат и претставници од Европската Унија.

Италија во моментов претседава со ротирачкото претседателство.

Групата првично беше формирана во 1973 година за да разговара за потенцијалните решенија за глобалните економски и финансиски проблеми, како што се нафтените кризи, пред да се прошири за да вклучи политички прашања во 80-тите.

Тагови
реклама

Вучиќ: Вечерва ставив крај на кариерата

Read more

Како правилно се чисти чергичето пред врата?

Read more

Лекар советува каков чај да пиете за намалување на крвниот притисок

Read more

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Read more

Свет

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Read more

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Read more

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Read more

Што сака Путин на Балтикот?

Read more
 

Вести

Продолжениот викенд ги наполни граничните премини

Читај повеќе

Reuters: Путин е подготвен да ја запре војната во Украина

Читај повеќе

Мапа го покажува неуспехот на Србија во лобирањето против Резолуцијата за Сребреница

Читај повеќе

Силјановска Давкова упати честитка по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Читај повеќе

Кучиња скитници искасаа три лица во Скопје

Читај повеќе

24 мај, Ден на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј

Читај повеќе

Орбан тврди дека Европа се подготвува за пресметка со Русија

Читај повеќе

Земјотрес рано утринава ја погоди Грција

Читај повеќе

Како Косово ќе го реши проблемот на Данска со преполните затвори?

Читај повеќе