Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Руската компанија Газпром најави дека ќе продолжи со испорака на гас преку „Турски поток“ откако ќе завршат работите на годишното одржување на овој гасовод.

Иако испораката на гас преку „Турски поток“ беше прекината одредено време, што многумина го протолкуваа како руски контрамерки на санкциите што Западот ги воведе кон Москва, Газпром посочува дека испораката на гас е прекината поради редовно одржување.

„Завршени се планираните работи за одржување на гасоводот Турски поток, кои се планирани да се изведуваат од 21 до 28 јуни. Транспортот на гас продолжи вечерва во 20 часот“, се вели во соопштението.

Русија испорачува гас на Турција преку два гасоводи преку Црното Море. Синиот тек беше пуштен во употреба на почетокот на 2003 година и има проектен капацитет да испорачува 16 милијарди кубни метри гас годишно.

Извозниот гасовод „Турски поток“ се состои од две линии, од кои едната е наменета за снабдување со гас на турските потрошувачи, а другата за снабдување со гас на земјите од јужна и југоисточна Европа.

Вкупниот капацитет на „Турски поток“ е 31,5 милијарди кубни метри, а започна со работа во јануари 2020 година.

Тагови
реклама

Роналдо отвори и петти хотел: Луксуз и високи цени, базен, спа и посебна исхрана

Read more

Три раси на кучиња кои најмногу личат на волци

Read more

Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Read more

Тенисер среде натпревар нарача бургер и го изеде

Read more

Бизнис

Ковачевски: Во Северна Македонија ќе се произведуваат електричните возила e-GO

Read more

Стравот од инфлација стивна, голем скок на Волстрит

Read more

Енергетска криза низ Европа: Темни излози и скратено работно време

Read more

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Read more
 

Вести

Еден загинат и десетици повредени во невреме на фестивал во Шпанија

Читај повеќе

Санкционирани 212 возачи во Скопје, 42 во Битола

Читај повеќе

21 година Рамковен договор

Читај повеќе

На Табановце и Пелинце за влез и излез од државава се чека околу 2 часа

Читај повеќе

Вучиќ, Ковачевски и Рама на 1 септември го отвораат саемот Винска визија на Отворен Балкан во Белград

Читај повеќе

Еден сребрен и два бронзени медали за македонските учесници на информатичката Олимпијада

Читај повеќе

The New York Times: Дали Русија ја користи Србија да поттикне конфликт на Балканот

Читај повеќе

На Богородица за излез од земјава се чека половина час

Читај повеќе

Кичевецот негативен на тестот за мајмунски сипаници

Читај повеќе