Генијален трик за залевање цвеќиња додека сте на одмор

Наскоро почнуваат годишните одмори и летувања, кога многу луѓе ќе отпатуваат и нема да можат да се грижат за цвеќињата. Една корисничка на TikTok сподели генијална идеја како да ги залевате цвеќињата додека сте на одмор.

Џастин Шенон сподели едноставен трик за кој ви е потребно јаже и тенџере со вода. Во видеото прикажува како го полните тенџерето со вода и за секоја билка ставате по парче памучен конец. Едниот крај го ставате во садот со вода, кој мора да биде поставен повисоко од билката, а вториот крај од јажето го затрупувате длабоко во саксијата.

@selfcareplants Self-watering hack while on vacation! #wickmethod #planttiktok #plantsoftiktok #planttok #indoorplants #selfwatering #fyp #xyzbca ♬ Summer - Instrumental - Devinney

Тоа може да го направите за секоја билка со што ефектот ќе биде како билките да ја „пијат водата до сламка“.

По враќањето од одмор, по 12 дена, таа сними уште едно видео во кое покажа како тенџерето со вода е скоро празно.

@selfcareplants Pt. 2 FOLLOW UP: self-watering system, wick method #fyp #planttok #plantsoftiktok #xyzbca #foryou #wickmethod #planttiktok ♬ Sunny Day - Ted Fresco
Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Чек дис аут

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Read more

Најчудните моменти снимени со камера, фејл компилација

Read more

Оригиналниот воз Ориент Експрес наскоро ќе се врати во Европа

Read more

15 најголеми тунели низ човечката историја

Read more
 

Магазин

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе