Германија ги блокира естонските испораки на оружје за Украина

Германија одби да ѝ дозволи на Естонија да и го испорача оружјето од германско производство на Украина бидејќи веруваат дека тоа ќе ги зголеми тензиите.

Естонија, Летонија и Литванија ветија поддршка за Киев против можна руска агресија.

Германија, наводно, ја блокира Естонија да обезбеди воена поддршка, објави во петокот The Wall Street Journal (WSJ).

Извештајот доаѓа откако Стејт департментот на САД ѝ даде зелено светло на Естонија да испрати американско оружје во Украина. Според извештајот, Берлин одбил да издава дозволи за да може оружјето да се извезе во Киев.

Сето тоа доаѓа во време кога Европа и САД стравуваат дека Москва се подготвува за инвазија на Украина, откако собра 100.000 војници на границата. Русија негираше дека планирала напад, но вели дека списокот на нејзините напори за преземање воена акција на неодредено време нема да биде исполнет.

Иако другите сојузници на НАТО, вклучувајќи ги Велика Британија и Полска, исто така се согласија да извезуваат оружје директно во Украина, германската влада досега одбиваше.

„Германија не го поддржа извозот на смртоносно оружје во последните години“, рече германскиот канцелар Олаф Шолц на прес-конференција во петокот.

Повикувајќи се на естонски и германски официјални лица, WSJ објави дека Берлин го применува истиот принцип за естонскиот арсенал бидејќи потекнува од Германија.

„Да се ​​надеваме дека ќе добиеме одобрение од Германија“, рече Кристо Ан Вага, советник на естонскиот министер за одбрана. „Естонија покажа дека сакаме на кој било начин да и помогнеме на Украина на практичен начин.

Претставници на германската влада рекоа дека се против испраќање оружје во Украина, стравувајќи дека таквите испораки би можеле да ги зголемат тензиите и да ги отежнат преговорите. Германија е еден од водечките светски производители и извозници на оружје, со раст на продажбата од 21 отсто од 2016 до 2020 година, според Стокхолмскиот меѓународен институт за истражување на мирот.

Сите три балтички држави, Естонија, Летонија и Литванија, во соопштението соопштија дека ќе ги испратат своите ракети Javelin и Stinger од американско производство.

„Во светло на зголемениот руски воен притисок во и околу Украина, балтичките земји одлучија да одговорат на потребите на Украина и да обезбедат дополнителна помош за одбранбените сили“, се вели во соопштението.

„Оваа помош дополнително ќе ја подобри способноста на Украина да ја брани својата територија и население во случај на можна руска агресија“, се додава во соопштението.

Тагови
реклама

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Read more

Брозовиќ на суд ја демантираше аферата со Ванда Нара: Имав проблеми со сопругата

Read more

Кои хороскопски знаци ќе ја запознаат љубовта на својот живот до крајот на мај?

Read more

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Read more

Свет

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Read more

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Read more

Најбогатиот Украинец ќе ја тужи Русија поради војната

Read more

Кадиров ѝ се закани на Полска: За 6 секунди ќе ви покажеме за што сме способни

Read more
 

Вести

Вучиќ и Путин ќе разговараат в недела

Читај повеќе

Инфлацијата ги покачи каматните стапки, доларот зајакна

Читај повеќе

УХМР најавува пороен дожд со грмежи

Читај повеќе

Шолц: Путин сериозно ќе преговара само во еден случај

Читај повеќе

Без вода неколку улици во Центар

Читај повеќе

Елитните руски специјалци трпат тешки порази, вели британското разузнавање

Читај повеќе

САД ѝ го блокираа на Русија плаќањето на долговите, ја принудуваат на банкрот

Читај повеќе

Најбогатиот Украинец ќе ја тужи Русија поради војната

Читај повеќе
  • play_arrow

Кадиров ѝ се закани на Полска: За 6 секунди ќе ви покажеме за што сме способни

Читај повеќе