Германски виролог: Ќе има и трет бран, мора да научиме да живееме со вирусот

Германскиот виролог Хендрик Штрек смета дека ќе има втор, а потоа е и трет бран на зараза со COVID-19.

Вирологот, кој е професор и директор на Институтот за вирологија и Германскиот центар за ХИВ и СИДА, исто така нагласува дека општеството ќе мора да научи да живее и да функционира со вирусот.

Штрек во телевизиско гостување со група експерти, рече дека не очекува наскоро да се појави вакцина за коронавирусот SARS-CoV-2. Тој во блиска иднина не гледа напредок во развивањето вакцина, иако во овие напори се вклучени многу луѓе ширум светот.

Вирологот не е уверен во досегашните резултати во развојот на вакцина и лек за COVID-19. Токму поради тоа, вели тој, мора да научиме да живееме со вирусот.

„Мора да се помириме со тоа и да даваме сѐ од себе да се прилагодиме. Тоа конкретно значи дека ќе имаме постојани осцилации, што веќе се случува. Исто така секогаш мора да бидеме во очекување на нови жаришта“, објаснува еден од водечките виролози во Германија.

Remote video URL
реклама

10 август 1913, Со Букурешкиот договор била поделена Македонија

Read more

Голема експлозија и во Русија

Read more

Видра скокна на брод бегајќи од орка кит

Read more

Осветлен и раззеленет, стадионот во Прилеп предаден на општината

Read more

Здравје

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Read more

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Најскапата маска против COVID-19 е од злато и дијаманти

Читај повеќе

Колку калории се трошат за време на сексот?

Читај повеќе

Арнолд Шварценегер стана дедо

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајк Тајсон три рунди се бореше со ајкули и победи со „нокаут“

Читај повеќе

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе