НБА 2023/2024

Го продаде клубот и ги почести вработените со 35 милиони долари

Марк Кјубан, кој неодамна продаде мнозински удел во НБА франшизата Далас Маверикс, ги изненади вработените во клубот минатиот петок кога ги информираше дека ќе им подели повеќе од 35 милиони долари во бонуси. Да потсетиме, купувач на Маверикс е долгогодишната политичка активистка, Израелката Мириам Аделсон.

Кјубан имаше мнозински удел во Маверикс од јануари 2000 година, кога ја купи франшизата за 285 милиони долари. Во 2011 година, Маверикс ја освоија својата единствена титула во НБА.

На крајот на минатата година, Управниот одбор на НБА одобри продажба на контролниот пакет акции во Далас Маверикс на семејствата на д-р Мириам Аделсон и Сиван и Патрик Думонт. Мнозинскиот удел на семејството Аделсон се проценува на 3,5 милијарди долари.

Forbes, исто така, ја оцени Мириам Аделсон (78) како петта најбогата жена во светот, со богатство од 32,3 милијарди долари. Таа е вдовица на казино магнатот Шелдон Аделсон. Аделсон е третата жена која моментално е главен сопственик на НБА франшиза, останатите две се Џини Бас од Лос Анџелес Лејкерс и Гејл Бенсон од Њу Орлеанс Пеликанс.

Во интерен меморандум, Кјубан им порача на вработените:

„Како благодарност за сета ваша напорна работа што ги прави Mавс неверојатна организација, секој од вас ќе добие бонус од мене, семејството Аделсон и семејството Думонт. Ќе ви платиме на сите приближно 35 милиони долари во бонуси. За да го пресметаме вашиот бонус, користевме рамка која зема предвид колку долго сте работеле за Mавс. Ќе го добиете вашиот бонус во многу блиска иднина“, се вели во меморандумот.

реклама

Кошарка

Како Вест стана логото на НБА?

Read more

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Read more

Бостон направи нов чекор кон титулата, ниту феноменалната игра на Дончиќ не му помогна на Далас

Read more

Лејкерс најде тренер во Конектикат

Read more
 

Спорт

Надал поради Олимпијадата го пропушта Вимблдон

Читај повеќе

Милан го потврди ангажманот на Фонсека

Читај повеќе

Неверојатен потег: Грузиец одби да игра на ЕУРО за да оди како навивач

Читај повеќе

Пелистер е меѓу 12-те клубови кои побарале вајлд карта за Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Вест стана логото на НБА?

Читај повеќе
  • play_arrow

Бостон и третпат го победи Далас и дојде на чекор до рекордната титула

Читај повеќе
  • play_arrow

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Читај повеќе

Нема одобрение од родителите - нема да игра на Копа Америка

Читај повеќе

Македонија ќе има претставници на ЕУРО 2024: Делегат и кондициски тренер на судии

Читај повеќе