Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Светот е фокусиран на носење маски како главен и најважен начин на заштита и спречување на зараза од коронавирусот.

Луѓето бираат дали ќе носат платнена или еднократна хируршка маска, додека други се одлучуваат за поскапи опции кои делуваат побезбедно.

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести смета дека една маска не треба да ја носите, а тоа се маските со вентил за воздух.

„Целта на маската е да спречи мешање на респираторните капки. Маските со вентилација дозволуваат воздухот да влегува под маската и така лесно може да дојде до размена на капки и потенцијална зараза“, објаснуваат од Центарот.

Експертите велат дека иако оваа маска го олеснува дишењето и помага да се ослободите од топлината и влагата во пределот околу устата и носот, сепак не е добар избор бидејќи дозволува излегување на нефилтрирани аеросоли и претставува потенцијален ризик за околината.

реклама

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Од COVID-19 почина заменик-градоначалникот на Скопје Енвер Малиќи

Read more

Пејџ Вулен: Instagram убавица која лови неверни мажи

Read more

Низ фотографии: Пеколни температури во Австралија

Read more

Здравје

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Read more

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Read more

Направи сам: Природен лек против кашлица

Read more

Витаминот Д не помага во тешки случаи на COVID-19

Read more

Магазин

Секс по 30-тата година: Четири работи кои никој не ги кажува

Читај повеќе

Ве молиме, описменете се!

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да спасите собно растение на кое сте му ставиле премногу вода?

Читај повеќе

Спутник V нема компоненти за микрочипување луѓе

Читај повеќе

Фудбалерка добива закани по живот откако одби да му оддаде почит на Марадона

Читај повеќе

Симптомите на COVID-19 се јавуваат по овој редослед

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за десерт: Печени јаболка со цимет, ореви и суво грозје

Читај повеќе
  • play_arrow

Џон Траволта со порака по смртта на неговата сопруга: Секогаш сакајте

Читај повеќе

134 оргазми за еден час и други неверојатни секс рекорди

Читај повеќе