Голден Стејт се пласираa во финалето, на Далас не му помогна ни одличниот Дончиќ

Кошаркарите на Голден Стејт Вориорс се пласираа во финалето на плејофот во НБА лигата, откако ги совладаа Далас Маверикс со 120:110 во петтиот натпревар од финалето на Истокот и победија со 4-1 во серијата од четири победи.

Така Вориорс стигнаа до големото финале во НБА лигата по шести пат во последните осум години, а славеа три пати во последните пет финалиња (2015, 2017 и 2018 година).

Во големото финале ќе игра против Бостон Селтикс или Мајами Хит, а моментално Бостон води со 3-2.

Вориорс уште од самиот почеток на синоќешниот натпревар јасно ставија до знаење дека сакаат да ја прекинат серијата пред своите гледачи, па кон средината на третата четвртина побегнаа на +25 поени предност (87:62).

Далас потоа се врати со серија 15-0 на само осум поени минус (92:84), но следеше одговор од Вориорс кои отидоа на +17 (103:87) и немаше враќање назад за гостите.

Remote video URL

Најдобар стрелец кај победничкиот тим беше Клеј Томпсон со 32 поени, а Ендрју Вигинс додаде 18 поени и 10 скока.

Во поразените редови најефикасен беше Словенецот Лука Дончиќ со 28 поени, додека Спенсер Динвиди имаше 26.

URL
Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Кошарка

Јакимовски: Мора да покажеме зошто сме тука

Read more

Лејкерс потпишаа договори со синовите на Шекил О'Нил и Скоти Пипен

Read more

НБА драфт: Првиот пик во шок

Read more

Селекторот Бајиќ ги одбра кошаркарите за јулските квалификации

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе

Формула 1 има намера да се префрли на еколошко гориво во 2026 година

Читај повеќе

Луди шпекулации од Чизмата: Нејмар во Јунајтед, Роналдо во Рома

Читај повеќе