Голем гаф во ОН: „Слава на Урината“ поздравна порака во центарот на Њујорк

Макфакс
/ 22.09.2023 / 09:27

Иако центар на случувањата во Њујорк е седницата на Генералното собрание на ОН, каде се собраа бројни светски лидери, „славата“ ја одзеде еден билборд.

Станува збор за неверојатен кикс направен во форма на поздравна порака во центарот на Њујорк. Имено, на огромниот дигитален билборд наместо „Слава на Украина“ се појави пораката „Слава на Урината“.

Главна тема на заседанието на Генералното собрание на Обединетите нации беше војната во Украина и затоа главна ѕвезда беше украинскиот претседател Володимир Зеленскиј, а подоцна и неговиот говор пред Советот за безбедност, на кој присуствуваше и рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

Компанијата која управува со билбордот објасни дека грешката била предизвикана од интелигентниот систем кој автоматски го коригирал зборот „Украина“ во слична форма – урина.

URL

Подоцна излезе информација дека наводно таква порака воопшто не се појавила, а дека снимката била дигитално направена.

URL
Тагови
реклама

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Надзорните камери на трговскиот во Харков го снимија моментот на нападот, 16 мртви

Read more

Која храна треба да ја јадеме често за природно зајакнување на имунитетот?

Read more

Зелката е новата суперхрана на годината

Read more

Свет

Авионот кај Загреб се урнал 20 минути по полетувањето

Read more

Торнада опустошија неколку делови на САД, десетина мртви

Read more

Повеќе од 600 лица исчезнаа по лизгање на земјиште во Папуа Нова Гвинеја

Read more

Нова Каледонија не мирува: Макрон испраќа уште жандарми, но најави и референдум

Read more
 

Вести

Сашко Коцев ја доби наградата Васил Иљоски за особен придонес во театарската уметност

Читај повеќе

Од полноќ поевтинува бензинот, поскапува дизелот

Читај повеќе

Империи вон контрола: Кој ги надгледува женевските фондации кои даваат милиони?

Читај повеќе

Автомобил падна во Крива Река, загинаа возачот и сопатничката од Марино

Читај повеќе

Авионот кај Загреб се урнал 20 минути по полетувањето

Читај повеќе

Косово стана придружна членка на Парламентарното собрание на НАТО, само Унгарија гласаше против

Читај повеќе
  • play_arrow

Торнада опустошија неколку делови на САД, десетина мртви

Читај повеќе
  • filter

Минатата недела санкционирани 180 непрописно паркирани возила на територијата на Општина Центар

Читај повеќе

Левицата со апел до земјоделците да пријават неправилности

Читај повеќе