Голем пожар избувна на депонијата кај Добрашинци

Денес напладне голем пожар избувна на депонијата кај селото Добрашинци во која се одлага отпадот од општините Струмица и Василево.

Избувнувањето на пожарот го потврди командирот на Територијалната против пожарна едница на Струмица, Александар Гудев.

– Добивме известување за пожар на депонијата кај селото Добрашинци и наши екипи се упатуваат таму. Според првичните информации пожарот зафатил поголема површина, а силниот ветар го проширува кон акумулацијата „Турија“, рече Гудев.

На терен се веќе екипи на ЈПКД „Комуналец“ од Струмица, кои почнаа со гаснење на пожарот.

Депонија кај селото Добрашинци гореше и на 18 и 19 јуни годинава. Тогаш пожарот беше предизвикан од несовесни граѓани кои се движеле таму.

реклама

Стигна и првата аудиоснимка од Марс: Каков звук има на Црвената планета?

Read more

Мајк Тајсон заработува милиони долари од бизнисот со канабис

Read more

„Паднаа“ Instagram и Messenger

Read more

Невиден масакр: 79 затвореници убиени во три еквадорски затвори, некои обезглавени

Read more

Хроника

Затворено интернет кафе во Скопје, приведени 10 лица

Read more

Обвинителен акт за тероризам против три лица од Куманово

Read more

Малолетник се обидел да обљуби девојче

Read more

Приведен дилер, осуден на три години затвор

Read more
 

Вести

Во Скопје утре посебен режим на сообраќај поради протест

Читај повеќе

Заев: Пописот ниту ќе даде плус право, ниту ќе одземе некому право

Читај повеќе

ССМ: Договорот за недела неработен ден е при крај

Читај повеќе

Затворено интернет кафе во Скопје, приведени 10 лица

Читај повеќе

Вакцинирани 1.677 здравствени работници, над 111.000 граѓани пријавени за вакцинација

Читај повеќе

Повеќе од 3.500 заразени во Србија, 15 лица починаа

Читај повеќе

Обвинителен акт за тероризам против три лица од Куманово

Читај повеќе
  • play_arrow

Брутална снимка од руско бомбардирање на џихадисти

Читај повеќе

Матурантите ќе полагаат два екстерни испита - на 5 и 11 јуни

Читај повеќе