пожар

play_arrow

Во пожар во дом за стари лица во Харков загинаа најмалку 15 луѓе

Најмалку 15 луѓе загинаа, а петмина се повредени во пожарот што изби во дом за стари лица во украинскиот град Харков.
Read more

Каде на Стариот континент има најмногу пожари?

Според статистичките податоци за минатата година, во Европа најцрн биланс кога станува збор за дивите пожари има на Балканот и во Источна Европа.
Read more
play_arrow

Пожар во болница во Романија однесе најмалку 10 животи

Најмалку 10 лица загинаа синоќа во пожар што зафати болница на северот на Романија каде се сместени пациенти кои се лекуваат од COVID-19, соопштија локалните власти.
Read more

Папагал го спаси својот сопственик од пожар во куќа

Маж од Австралија тврди дека го преживеа пожарот кој изби во неговиот дом бидејќи го разбудил неговиот папагал.
Read more

Рекорден број пожари ја опустошуваат Амазонија и Пантанал во Бразил

Рекорден број пожари беснееја во Амазон и Пантанал во Бразил минатиот месец, според официјалните податоци, откако уништувањето на шумите и климатските промени предизвикаа хаос во некои од највредните екосистеми на планетата.
Read more
filter

Евакуирани 60.000 луѓе поради шумски пожар во Калифорнија

Поради шумскиот пожар евакуирани се 60.000 луѓе во јужна Калифорнија, а поради силниот ветер исклучена е електричната енергија во неколку стотици илјади домови за да се спречи кинење на далеководите и потенцијално нови пожари.
Read more
play_arrow

Барајќи уставни измени запалија црква од 19. век

Колатерална штета во чилеанската престолнина откако демонстрантите по грешка запалија стара црква која пламна.
Read more

Болсонаро го обвини домородното население за пожарите во Амазонија

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро денеска во својот говор во ОН кажа дека домородното население е виновно за годинашните пожари во прашумата на Амазонија и притоа ги нападна и медиумите за ширење паника за пандемијата на коронавирусот
Read more
play_arrow

Бразилски ветеринари се грижат за повредените животни од пожарите

Многу животни загинаа во пожарите во Бразил, а некои имаа среќа да бидат спасени. Сега за нив во прифатилишта се грижат ветеринари.
Read more
play_arrow

Дронска снимка од уништената прашума во Бразил

Огромна штета направија пожарите што беснеат во западниот дел на Бразил чии последици се поразителни за целата планета.
Read more
play_arrow

Изгоре голем дел од бегалскиот камп Морија на грчкиот остров Лезбос

Во пожар што изби во текот на ноќта во Морија, најголемиот бегалски камп во Грција, на островот Лезбос, според првичните информации, изгоре голем дел од центарот за прием и регистрација на бегалци и мигранти и околните шатори во кој се сме
Read more

Голем пожар избувна на депонијата кај Добрашинци

Денес напладне голем пожар избувна на депонијата кај селото Добрашинци во која се одлага отпадот од општините Струмица и Василево.
Read more
реклама

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more