Големите екрани во автомобилите наскоро ќе станат минато?

Трендот на огромни екрани толку многу зеде замав што на автомобилите со дисплеи помали од 10 инчи се гледа како да се веќе застарени.

Во онлајн дискусија организирана и водена од Car Design, дизајнерите од Pininfarina, Italdesign, Polestar, ELeather и BMW зборуваа за иднината на автомобилскиот ентериер. За среќа, се чини дека некои работи сепак им дошле на увид.

Без разлика колку некои возачи не можат да го поднесат тој факт, огромните екрани на мултимедијалниот систем во последно време се сè поприсутни во кокпитот и стануваат сè поголеми.

Овој тренд толку многу соблече што автомобилите со екрани помали од 10 инчи изгледаат малку чудно, како да се веќе застарени.

Некои производители на автомобили одат во крајности. Mercedes-Benz неодамна го претстави прекрасниот MBUX Hyperscreen во луксузниот електричен седан EQS, кој се состои од три посебни дисплеи под едно стакло и се протега од возачките до совозачките врати.

BMW одговори со панорамски 31-инчен 8K екран (како филмски екран) на задните седишта на новата серија 7 и електричниот седан i7.

Бидејќи очигледно не може да биде поширок од ова, вметнаа дополнителни екрани во рачките на задните врати.

Сепак, се чини дека оваа необјавена „војна на екраните“ наскоро ќе стане минато - барем така мисли Матијас Јунгханс, шефот за внатрешен дизајн на BMW, кој зборуваше за тоа на оваа мини онлајн конференција.

Еден од гледачите праша дали UX (user experience - корисничко искуство) ќе биде синоним за големите екрани во иднина, како и дали сме го достигнале врвот на нивниот развој и големина.

Јунгханс одговори со прашањето: „Дали големиот екран е она на што се смета?

Тој додаде дека, според него, автомобилите ќе продолжат да бидат интелигентни, но дека екраните ќе се појавуваат само „кога ви требаат и кога ги сакате“.

Шефот за внатрешен дизајн на Polestar, Кони Бломе, се согласи.

„Сè има своја кулминација, а веројатно и екраните“, рече Бломе.

Тоа најверојатно е вистина, затоа што, кога патувате со автомобил, најчесто уживате во патот и погледот, а не во екраните.

Тагови
реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Авто новости

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Read more

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Read more

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Read more

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Читај повеќе

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Читај повеќе
  • play_arrow

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Читај повеќе
  • filter

Легендарниот Autocar ги избра најдобрите автомобили за 2022 година

Читај повеќе

Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Читај повеќе
  • filter

Претставен нов Mercedes: Специјална верзија, комплицирано име

Читај повеќе

Голема промена од 6 јули: Кои системи ќе бидат задолжителни кај новите автомобили?

Читај повеќе