Големо откритие во Кина: Пронајдени илјадници гробници во текот на изградба на метро

Повеќе од 4.600 археолошки артефакти и 3.500 гробници се пронајдени во текот на изградба на метро линија во близина на познатите „војници од теракота“, во градот Ксиан.

Работниците, кои копале нови линии за метро на две градилишта, открија голем број археолошки остатоци, објави Бирото за културно наследство на кинеската провинција Шенси.

„Бројот на артефакти е огромен, а археолошкото наоѓалиште на кое се работи е исклучително големо“, соопштија од Бирото на социјалната мрежа Weibo.

На истражувањето работат повеќе од 1.000 археолози, пренесе China Morning Post. Се работи во три смени за да се заврши истражувањето во текот на прославата на кинеската Нова година, за да се избегне одложување на изградбата.

Градот Ксиан во текот на историјата беше седиште на 13 кинески династии и беше кинеска престолнина во текот на илјада години. Со оглед на тоа дека во градот моментално забрзано се работи на инфраструктурата, зачестија и археолошките пронајдоци.

Така, од почетокот на изградбата на новите метро линии во април минатата година, пронајдени се повеќе од 1.300 стари гробници за кои се претпоставува дека потекнуваат од шестиот до десеттиот век.

Remote video URL
реклама

Живот

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Read more

Кој би можел да го наследи богатството на принцот Филип?

Read more

Како да се ослободите од мувите во вашиот дом?

Read more

Рамазан: Потекло, обичаи и неговите пет столбови

Read more
 

Магазин

Осуденик на смрт бара стрелачки вод наместо инјекција

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да ја намалите болката по вежбањето

Читај повеќе

Идеја за десерт: Посна торта со јагоди

Читај повеќе
  • play_arrow

Што доколку Сонцето би го замениле со друга ѕвезда?

Читај повеќе
  • play_arrow

8-минутни вежби за стомачни мускули со Памела

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои ги очекува финансиско подобрување во мај

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешки гулаш

Читај повеќе
  • play_arrow

Дај ми да се напијам

Читај повеќе

Каков секс сакаат жените?

Читај повеќе