Грашок во бешамел сос - ќе им се допадне и на најпребирливите

Грашокот во бешамел сос може да се подготви за 15 минути, а одлично оди како прилог со месо.

Грашокот е мешунка која често се наоѓа на нашето мени. Некои луѓе баш и не го сакаат јадењето, а меѓу нив најчесто се децата. Сепак, вака подготвениот грашок ќе го задоволи сечиј вкус. Според овој рецепт грашокот се динста во бешамел сос. Одлично оди со месо, но и со паста.

Потребни состојки:

  • 60 гр путер
  • 2 лажици сечкан кромид
  • ¼ чаша брашно
  • сол по вкус
  • бибер по вкус
  • прстофат рендано морско оревче
  • 450 гр одмрзнат грашок
  • 3 чаши млеко

Подготовка:

Загрејте тава на средна темпертура, а потоа додадете го путерот. Кога путерот ќе се растопи, додадете го исечканиот кромид. Убаво измешајте, па постепено додавајте го брашното. Соединете ги состојките, па додадете малку бибер и морско оревче. Постепено сипете го млекото, постојано мешајќи го сосот. Посолете по вкус, а потоа додадете го грашокот и измешајте. Оставете го грашокот да се крчка во бешамел сосот 5-10 минути.

Remote video URL
Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Рецепти

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more

Лажна пица од зелка и компири место тесто

Read more

Рецепт на денот: Бакалар со леблебии и чери домати

Read more
 

Магазин

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе

Пет митови за шеќерот кои би можеле да ве спречат да изгубите тежина

Читај повеќе

Готвач открива кои јадења најмалку треба да се порачуваат во рестораните

Читај повеќе

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Читај повеќе

Очите ви се постојано суви? Можеби ви недостасува важна хранлива материја

Читај повеќе

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Читај повеќе

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Читај повеќе

Вашата крвна група можеби е „виновна“ зошто слабеењето ви е невозможна мисија

Читај повеќе

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Читај повеќе