Грчењето на мускулите може да биде предупредувачки знак за трите најчести типови на рак

Ракот е болест при која некои од клетките на телото растат неконтролирано и се шират на други делови од телото. Симптомите на ракот се многубројни, но многу од предупредувачките знаци се чини дека не се поврзани со формирањето тумори.

Понекогаш канцерогениот тумор е малиген, што значи дека може да расте и да се прошири на други делови од телото каде што нервите се во центарот, предизвикувајќи мускулни грчеви или треперење на мускулите. Мускулните грчеви се предизвикани од неволни контракции во таа област или неконтролирано грчење на мускулна група сервирана од едно моторно нервно влакно.

Симптомите обично се јавуваат кога туморот почнува да го притиска мозокот, со што се запира нормалното функционирање на дел од органот. Туморот на мозокот може да ги иритира невроните во мозокот, предизвикувајќи мускулни контракции, грчеви, вкочанетост и пецкање, плитко дишење и губење на свеста.

Туморите кои се шират на темпоралниот лобус, фронталниот лобус и париеталниот лобус може да предизвикаат проблеми со говорот, одлучувањето, решавањето проблеми, концентрацијата и функциите на брзо размислување. Затоа, неопходно е да се решат симптомите веднаш штом ќе се појават. Во секој случај, се советува веднаш штом забележите какви било промени, веднаш да се јавите кај вашиот лекар за да направите дополнителни тестови.

Болката што се јавува околу мускулите се нарекува мускулно-скелетна болка. И грчењето и грчењето се типови на мускулно-скелетни болки. Мускулните грчеви и грчеви во мускулите се неволни мускулни контракции, но тие не се сосема исти. Грчењето на мускулите е кратка контракција што може да се повтори. Тоа може да предизвика непријатност и може да биде благо болно. Мускулниот спазам е продолжена контракција. Тоа може да доведе до силна болка, па дури и долги грчеви.

Ако е зафатен 'рбетниот мозок, може да се појават проблеми со мускулите, како што е затегнување на мускулното ткиво на ногата, глуждот и стапалото. Секаков вид на тумор може да се појави во 'рбетот, вклучувајќи примарни и секундарни тумори. Повеќето примарни тумори се бенигни и бавно растат. Секундарните тумори се канцерогени клетки кои доаѓаат од други делови на телото.

Некои големи видови на рак за кои се знае дека се шират на 'рбетниот мозок вклучуваат рак на простата, рак на белите дробови и рак на дојка. Поради нивната висока способност да метастазираат, овие видови на рак лесно може да се рашират на ткивото во внатрешноста на 'рбетот.

Исто така, познато е дека два типа на рак на крвта, како што се миелом и леукемија, се шират на 'рбетот. Ова обично се случува кога малигнитет потекнуваат од бели клетки или плазма во коскената срцевина.

Кога ракот се шири на 'рбетот, пациентите може да доживеат губење на свеста или мускулен тонус. Оваа состојба може да биде придружена со спорадични епизоди на грчење или релаксација на мускулите или целосно губење на контролата врз телесните функции, како што е губење на контролата на мочниот меур.

Луѓето може да доживеат болки во грбот што се влошуваат со текот на времето, и често се концентрирани во средината или долниот дел на грбот и обично се силни и не се ублажуваат со лекови за болка. Оваа болка се влошува кога ќе легнете или се напрегате и може да се прошири на колковите или нозете. Може да биде придружена и со слабост на мускулите на нозете што предизвикува падови, го отежнува одењето и може да стане толку лошо што може да доведе дури и до парализа.

Покрај грчењето на мускулите и грчевите, постојат уште неколку знаци во телото кои можат да сигнализираат за рак. Тие вклучуваат губење на апетит, крв во столицата, крв во урината, кашлица која не поминува, екстремен замор, треска која не поминува, грутка во вратот, ноќно потење, промени на кожата, отечени лимфни јазли, проблеми со голтањето и необјаснето губење на тежината. Ако почувствувате некој од овие симптоми, разговарајте со вашиот лекар.

Не е сè рак

Сепак, не секое грчење или грчење на мускулите е знак за рак. Тие можат да се случат и од други причини. Тие вклучуваат стрес, консумирање премногу кофеин, лоша исхрана, интензивно вежбање или може да бидат несакан ефект на некои лекови. Многу луѓе доживуваат грчеви во мускулите на очниот капак, палецот или долниот дел од ногата. Овие типови на грчеви обично исчезнуваат по неколку дена и често се поврзуваат со стрес или анксиозност. Препорачливо е да посетите лекар ако мускулните грчеви се појавуваат редовно и не поминуваат дури и по одмор, хидратација и правилна исхрана.

Не треба да се игнорираат сите предупредувачки знаци поврзани со сериозни болести како што е ракот. Доколку не се лекуваат, овие знаци може да ја влошат состојбата до неповратна фаза.

Редовните физички прегледи по 40-та и 50-тата година од животот, контактирањето со лекар при првите симптоми и секојдневното следење на вашето тело и неговите сигнали може да биде здрав и внимателен пристап.

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Здравје

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Read more

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Read more

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе