Грчката јавност револтирана: Огномет од јахта предизвика шумски пожар

Шумски пожар на грчкиот туристички остров Хидра, во близина на Атина, беше предизвикан од огномет од јахта во петокот вечерта, соопштија грчките пожарникари во саботата, што предизвика бран на јавна осуда.

„Во пожар предизвикан од огномет од чамец, гори единствената борова шума на островот, на тешко пристапно место без пат“, објавија на Facebook пожарникарите на островот, што предизвика негодување на социјалната мрежа.

Пожарот брзо бил ставен под контрола.

Градоначалникот на островот, Јоргос Кукудакис, на јавната телевизија ERT изјави дека е „навреден што некои луѓе на таков неодговорен начин палат огномети во боровата шума“ и најави дека општината ќе поднесе граѓанска тужба против одговорните за пожарот штом ќе заврши прелиминарната истрага.

Тринаесет лица обвинети за предизвикување на овој пожар беа уапсени во саботата по истрага на пожарникарите и тие мора да бидат изведени пред обвинител во недела.

Грција неодамна ги заостри казните за подметнување пожар. Сторителите на пожарите сега можат да бидат осудени на затворска казна до дваесет години и парична казна до 200.000 евра.

Во саботата, цивилната заштита повика на најголема претпазливост додека ризикот од пожар „останува многу висок“, особено во регионот на Атика, кој го опкружува грчкиот главен град, во Пелопонез (југ) и во центарот на земјата.

Пожарот кој беснее на кикладскиот остров Андрос доведе до евакуација на четири села и мобилизација на два водени бомбардери и шест хеликоптери.

Во петокот во шумски пожар загина 55-годишен маж од селото Миртија на Пелопонез.

Нови 45 пожари поттикнати од силен ветер се регистрирани во земјава, информираат пожарникарите.

Од средата властите продолжија да предупредуваат на „многу висок ризик“ од шумски пожари поради силните ветрови и високите температури кои достигнаа 40 степени Целзиусови во некои региони.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Регион

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Таткото на Данка: Адвокатите треба да се срамат пред дипломите

Read more

Кларк: Вучиќ сака да го земе барем северниот дел на Косово, да ја разбие БиХ и да формира голема Србија

Read more

Забрането пливање на одредени плажи во Будва и Тиват поради лош квалитет на морето

Read more
 

Вести

Сѐ е подготвено за уште едно успешно издание на фестивалот Охридско лето

Читај повеќе

Мерко дозволил бесправно градење на објект кај базенот на хотелот Дрим, обвинение против 11 лица и 1 фирма

Читај повеќе

Герасимовски синоќа на терен во Капиштец и Дебар Маало: Мирот, безбедноста и квалитетниот начин на живот на граѓаните се мојот приоритет

Читај повеќе

Сингапур одобри консумација на 16 видови инсекти, вклучувајќи скакулци и штурци

Читај повеќе

Сијарто: Унгарија ќе вложи напори за отворање на уште едно поглавје со С. Македонија

Читај повеќе

Фицо: Членството на Украина во НАТО е само гаранција за трета светска војна

Читај повеќе

Сончево и многу топло со температури до 42 степена

Читај повеќе
  • filter

11 јули 1995, почнал масакрот во Сребреница

Читај повеќе

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Читај повеќе