Топлотен бран

Грција, Турција и Кипар горат, температурите и до 45 степени Целзиусови

Уште едно постаро лице (84 г.) почина од топлотен удар на Кипар откако еднонеделниот топлотен бран донесе рекордни температури во многу земји.

Информацијата ја потврди портпаролот на Државната здравствена организација во таа земја, Хараламбос Шарилау.

Тој додаде дека тројца постари пациенти се во тешка состојба бидејќи температурите достигнале 40 степени Целзиусови.

Пожари сè уште беснеат во делови на Кипар, а противпожарните екипи се отежнати од топлината и силниот ветер.

Спротивно време во Велика Британија

Јужна Европа беше погодена од рекордни температури во последните денови, што се заканува да предизвика повеќе пожари и носи ризик од болести и смрт поврзани со топлина.

Во меѓувреме, Велика Британија продолжува да доживува невообичаено ниски температури придружени со обилни врнежи од дожд, за кои метеоролозите велат дека се предизвикани од климатските промени.

Веста за смртта на 84-годишна жена на Кипар доаѓа по извештаите за смртта на 91-годишна жена во петокот кога температурата достигна 45 степени.

Уште пет постари пациенти биле лекувани во болниците со тешки симптоми на топлотен удар.

Шарилау им кажа на новинарите дека жената двапати доживеала срцев удар откако пристигнала во одделот за несреќи и итни случаи во Никозија.

„По истрагата на инцидентот, лекарите од итната помош утврдија дека срцевиот застој е резултат на топлотен удар“, рече Шарилау.

Тој рече дека болниците веќе неколку дена се справуваат со зголемен број случаи на топлотна исцрпеност.

Кипар во петокот го издаде својот прв црвен аларм во текот на летото поради екстремни горештини, а метеоролошкиот оддел потврди дека максималните температури достигнале 45 степени Целзиусови.

Освен тоа, тешката и умерена работа на отворено во Кипар е прекината поради екстремно високите температури, а пожарникарите се борат со екстремно жешките пожари.

Температурите растат

Грција, исто така, беше принудена да го затвори својот познат Акропол за туристи оваа недела, бидејќи се подготвуваше за топлотен бран од 43 степени Целзиусови.

Многу училишта ги затворија вратите до крајот на неделата, додека температурата во центарот на Атина беше и до 42 степени Целзиусови.

Уште повисоки температури се забележани на островот Крит од 44,5°C и на полуостровот Пелопонез 43,9°C. Ваквото време е предизвикано од јужните ветрови кои влечат топол воздух и прашина северно од Северна Африка.

Грција им понуди бесплатен одмор на Родос на туристите кои мораа да спијат на подовите на аеродромот додека чекаа да бидат евакуирани.

Температурите до 12 степени над нормалата зафатија и делови од Турција, додека во Франција стотици пожарникари се борат со беснее пожар северно од Сен Тропе.

Топлотен бран е избегнат во Велика Британија. Во оваа земја моментално има силни ветрови и дождови, а температурите се и до пет степени под просекот.

Метеоролозите навестија дека трендот би можел да се намали до 20 јуни кога „мегатоплотниот бран“ би можел да ја погоди Велика Британија.

Слична е ситуацијата и во Шпанија, која беше погодена од силно невреме и поплави низ целата земја, а на еден од аеродромите беа прекинати сите летови.

Маслиновите фарми беа уништени од дождот, а земјоделците известија дека се погодени десетици илјади хектари земјиште.

Прогнозите покажаа дека голем дел од Блискиот Исток, Северна Африка и Медитеранска Европа ќе доживеат екстремни горештини поврзани со климатските промени оваа недела.

Се очекува температурите во Саудиска Арабија, Ирак, Сирија, Туркменистан, Алжир, Египет, Турција, Авганистан и Грција да надминат 40 степени.

Climate Central објави дека Израел и Појасот Газа би можеле да доживеат високи температури меѓу 30 и 38°C.

реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Свет

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Read more

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Read more

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Read more

Етна повторно исфрла пепел и лава, откажани сите летови во Катанија

Read more
 

Вести

По цели две недели борба изгаснат пожарот на Серта

Читај повеќе

Twitch го врати профилот на Доналд Трамп

Читај повеќе
  • play_arrow

Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

Читај повеќе

На домашна забава во Радишани тинејџер почина од струен удар, излегол од базен и сакал да пушти музика

Читај повеќе

Колумбија ги забрани борбите со бикови

Читај повеќе

Светот во неделата ја достигна највисоката температура досега забележана

Читај повеќе

Полицаец од Скопје го оставил полициското куче 1,5 час во паркиран автомобил, животното се загушило

Читај повеќе
  • play_arrow

Немојте да го разочарате народот – Мицкоски за заменик-министрите вели дека се нови лица во политиката кои можат да донесат свежи идеи и енергија

Читај повеќе

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Читај повеќе