И Јапонија влезе во рецесија, најлошото допрва следи

Третото најголемо стопанство во светот се намали за 0,9 отсто во периодот од јануари до март во споредба со претходниот квартал, соопшти денеска јапонската влада.

Овој пад е уште подраматичен ако се разгледува на годишно ниво – 3,4 отсто.

Соопштените резултати се нешто подобри од прогнозираните – во својата анализа Refinitiv прогнозираше пад од 1,2%. Сепак, падот е доволно голем за да се смета дека Јапонија влезе во рецесија.

Јапонското стопанство имаше проблеми и пред избивањето на заразата. Економската активност се намали минатата годиниа откако државата го „впи“ зголемениот данок на промет. Дополнителен проблем направи тајфунот Хагибис кој го замрзна стопанството и влијаеше на последниот пад.

Аналитичарите објаснуваат дека поради подоцното доаѓање на епидемијата во Јапонија, на земјата допрва ѝ следи најлошото. Тие сметаат дека епидемијата влијаела на падот само во март.

Како и многу други земји погодени од вирусот, и Јапонија беше приморана да ги затвори приватните бизниси, продавниците и дел од производството, што секако влијаеше врз економската активност. Приватната потрошувачка, што сочинува половина од јапонското стопанство, уште пред прогласувањето на вонредната состојба во земјата и затворањето на границите, падна за 0,7%.

Поради сево ова, аналитичарот Том Лирмаут проценува дека април и мај ќе бидат уште полоши.

Минатата недела и Германија влезе во рецесија. Германското стопанство доживеа пад за 2,2 отсто во првиот квартал од оваа година, што е најголем пад од финансиската криза во 2009 година, покажаа податоците објавени на 15 мај. Фабриките и продавниците ширум Германија беа затворени во март со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Тагови
реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Третиот убиец на Саздовски екстрадиран и спроведен во земјава

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Read more

Бизнис

Норвешката Влада бара да се инвестира повеќе во американски отколку во европски акции

Read more

Основачот на Lidl е најбогатиот Германец

Read more

Афера на векот: Светски банки со години им помагале на криминалци да префрлаат милијарди долари

Read more

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Read more

Вести

Почина деветмесечно бебе во струмичката болница, полицијата спречи нов инцидент

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

Читај повеќе

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Читај повеќе

Нови 45 случаи, 7 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе

Пратениците на БЕСА ќе бидат независни во Парламентот

Читај повеќе

Платите во Германија: За странците 900 евра помалку отколку за Германците

Читај повеќе

Кои се државите во кои сѐ уште нема корона?

Читај повеќе

Дачиќ за барањето за признавање на МПЦ: Очекуваме Вселенскиот патријарх да биде против

Читај повеќе