И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Назад кон Страна 2

Какви се картите во странство?

За да направиме вистинска споредба, да не излезе дека зборуваме на памет, треба да ги погледнеме и картите во странство. За тоа во пресрет ни излезе Павле Симовски кој ни сподели дел од неговата колекција. Намерно сакавме повеќето карти да бидат од натпревари на македонската репрезентација на гостински терен.

(Фотографиите се од приватната колекција на Павле Симовски, освен ако не е наведено поинаку на самата карта.)

Шпанија - Македонија 1995
Хрватска - Македонија 1998
Молдавија - Македонија 2000
Босна и Херцеговина - Македонија 2002
Андора - Македонија 2004
Хрватска - Македонија 2007
Босна и Херцеговина - Македонија 2008
Црна Гора - Македонија 2008
Шкотска - Македонија 2009
Ерменија - Македонија 2011
Шкотска - Македонија 2012
Белгија - Македонија 2013
Азербејџан - Македонија 2016 (на неутрален терен во Австрија), Фото: Филип Здравески
Србија - Португалија 2016, Фото: Филип Здравески
Србија - Португалија 2016 задна страна, Фото: Филип Здравески
Шпанија - Македонија 2016
Израел - Македонија 2019
Австрија - Македонија 2019
Грузија - Македонија ЛН 2020

Некои убави, други поубави. Се надеваме дека во најблиска иднина и картите за домашните натпревари на Македонија ќе почнат да личат на вистински фудбалски карти.

ПС: Колекционерот Павле ја бара картата од првиот натпревар на Македонија во Крањ во 1993 година против Словенија. Му недостасува во колекцијата. Доколку некој ја има нека ја контактира редакцијата на Кајгана.

реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Теми и коментари

И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Read more

И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Read more

И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Read more

Колку државата може да ја заштити жената од родово-базирано насилство во Македонија?

Read more
 

Ново

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога сѐ ќе тргне наопаку

Читај повеќе
  • play_arrow

Хамас ослободи уште 12 заложници

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе

Јавниот превоз утре и задутре со изменет режим

Читај повеќе

Четката за заби треба темелно да се мие еднаш неделно

Читај повеќе
  • play_arrow

Левица: Трамвај наместо БРТ на Шилегов, конечни место половични решенија

Читај повеќе

Путин испрати предупредување до Западот

Читај повеќе

Цената на литиумот падна за 75%, а електричните автомобили сѐ уште се прескапи

Читај повеќе