И за Англија во продажба неубави карти - до кога Македонија ќе има најгрди карти во Европа?

Назад кон Страна 1

Како порано изгледаа картите?

Не секогаш фудбалските карти за репрезентацијата биле неубави како денешниве. Порано навивачите купувале убави парчиња хартија, во одреден период и прекрасни.

(Фотографиите се од приватната колекција на авторот на текстот, освен ако не е наведено поинаку на самата карта.)

Вака изгледаа едноставните карти од 90-тите кои се во денешен стил. Беа исти за секој натпревар, но не го пишуваше противникот. Позадинската боја варираше.

Македонија - Босна и Херцеговина 1998

Некаде околу 2000 година почнаа карти со обележан натпревар.

Македонија - Чешка 2001

Против Израел беше една од поубавите карти. Едноставна, но со душа и идентитет (и боја).

Македонија - Израел 2002

Пред 20 години Англија гостуваше во Скопје. Пред 20 години за истиот противник сме имале поубави карти отколку денес, во 2023 година.

Македонија - Англија 2003

Едни од најинтересните дизајни на карти беа за квалификациите за Мундијалот 2006.

Македонија - Ерменија 2004, Фото: Павле Симовски
Македонија - Холандија 2004, Фото: Павле Симовски

Убав дизајн имаа и оние за квалификациите за ЕУРО 2008 и Мундијалот 2010 и пријателските од тој период.

Македонија - Нигерија 2007
Македонија - Естонија 2007
Македонија - Хрватска 2007

Овие карти имаа и добра задна страна, како што се читаше мапата на стадионот:

Македонија - Норвешка 2009
Македонија - Катар 2009

Убави карти имаше во периодот за ЕУРО 2012 квалификациите кога позадинската боја се менуваше од натпревар за натпревар.

Македонија - Русија 2010
Македонија - Црна Гора 2010
Македонија - Ирска 2011
Македонија - Андора 2011

Прв пат бездушни карти излегоа за наредните квалификации, оние за Мундијалот 2014.

Македонија - Хрватска 2012
Македонија - Србија 2012
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

Сувата уста може да биде предупредувачки знак за сериозни здравствени состојби

Read more

Франција изгуби контрола над делови од Нова Каледонија: Истрели и експлозии одекнуваат низ островот

Read more

Теми и коментари

Ден на планетата Земја: Како со нашите модни избори гласаме за иднината?

Read more

Зошто смртната казна нема да спречи свирепи убиства?

Read more

Зошто театарот ни е потребен повеќе од кога било?

Read more

Моќта на гласачкото ливче: 5 причини зошто треба да гласате

Read more
 

Ново

  • play_arrow

Ројс со пиво почести 80.000 навивачи

Читај повеќе

Култното казино Mirage во Лас Вегас оди во историја

Читај повеќе

До среда нестабилно време со дожд и грмежи

Читај повеќе

Во сообраќајката на Водњанска во Скопје со повреди завршија 7 лица

Читај повеќе

Шкупи остана без излез во Европа, па удри по претседателот на ФФМ

Читај повеќе

Под сомнение за планирање терористички напад во Австрија уапсено е малолетно девојче од Црна Гора

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто никогаш не треба да заспиете пред да полета авионот?

Читај повеќе

Делови од Аеродром, Карпош и Ѓорче Петров утре без струја

Читај повеќе

5 работи што мажите најмногу ги забележуваат кај жените

Читај повеќе